arama

Kedi Maması Gümüşhane

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Gümüşhane

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Türkiye’nin bir ili olan Gümüşhane doğusunda Bayburt batısında Giresun ve güneyinde Erzincan ile komşulardır. Gümüşhane doğası bakımından oldukça temiz havalı bir yerdir. İklim bakımından Karadeniz ikliminin etkisi altında olan Gümüşhane bazı kesimleri doğu Anadolu ile Karadeniz bölümleri arasında bir geçiş vardır. Gümüşhane’nin birçok dağı vardır. Bu dağlar arasında ençok olan ağaçlar kayın, meşe, ladin ve köhnar ile sarı çam ağaçlarıdır.

 

Dağlık ve soğuk bir şehir olan Gümüşhane kış aylarında soğuk olur. Yaz aylarında ise aynı şekilde rüzgar ön plandadır ve aynı zamanda rüzgarın etkisinde kalan dışarıda yaşayan birçok kedi ve köpek vardır. Bu köpeklerin bakımı konusunda birçok hayvan severin düzenli kampanyalar yapması doğrultusunda bu kampanyaların diğer şehirlerden de yardım alması genellikle yapılan birçok kampanyaya dahil olmaları açısından oldukça önem taşır. Gümüşhane halkı oldukça bilinçli bir halk olmasına rağmen çevrede az sayıda barınak olmasının sebebi sokak hayvanlarına bile halkın yardımı ile bakılmasıdır.

 

Kedi Maması Gümüşhane konusunda yetiştirilmiş kediler ve köpekler şanslıdır. Sebebi ise bu kedilerin ve köpeklerin sahipli ya da sahipsiz bilinçli bireyler tarafından bakımının yapılmasıdır. Yardım kampanyaları yapılan şehirde aynı zamanda kişilerin birçoğu yoğun ve hızlı günler geçirerek kedi ve köpeklerin sahiplenmesi için zor günler geçirmektedir.

 

Yavru olarak size gelmiş olan bir kedinin hiçbir zaman süte ihtiyacı yoktur. Bunun sebebi ise kedilerin annesinden aldığı süt sizin dışarıdan aldığınız yarım yağlı sütten bile daha fazla şekilde yağlıdır. Bu durumda sizin yapmanız gereken sütü sulandırıp bile vermeniz hayvanın kendi doğasını bozmaya yetecektir. Kedinin doğasının bozulması ise sizin elinizde olan bir durumdur. Sebebi ise kedilerin bu süt ile ishal olmalarına sebep olması ve aynı zaman da bu süt ile her zaman zor şartlar altında kalmalarıdır. Kediniz ister kuru mama yesin isterse yaş mama yesin her zaman kaliteli bir mama tercih etmeniz gerekir. Bunun sebebi ise kaliteli bir mama kedinizin kas ve iskelet sistemine iyi gelmek ile birlikte aynı zamanda gelişimini görünce gözlerinize şaşıracaksınız.

 

 

 

 

 

Her zaman taze su ve taze mama koymanız kedinizin iştahına artıracaktır. Bu durumda kedinizin yemesi artacaktır. Her zaman fazla mama tüketimi için uygun değildir. Obez olması kedinizin ileri ki yaşlarında yaşayacağı problemlere yol açar. Bu durumda obez olan kedinizin sindirim sistemleri gibi birçok rahatsızlığı meydana gelir. Meydana gelen bu hastalıklar doğrultusunda kedinizin sonu kayıp ile bile sonuçlanabilir. Siz çevreniz baskısı altında kalmadan en önemli görüşme yapacağınız kişiler veteriner hekimlerdir.

 

Kedinizi ya da köpeğinizi bırakacağınız veteriner hekimin tam donanımlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekg cihazı ultrason röntgen gibi birçok donanımı olan bir veteriner kliniğinde çalışan veteriner hekim ile sizin ve kediniz güvence içerisinde olacaktır. Bir veteriner hekimin kliniğinde yardımcı personelleri vardır. Bu yardımcı personeller eşliğinde veteriner hekim kedinizin ya da köpeğinizin bakımı ve aşıları hakkında sizi arayıp bilgilendirirler. Kedi maması markaları aynı köpek mamaları gibi hem daha fazladır. Hem de ucuzdan pahalıya kadar birçok değişik mama kalitesi vardır.

Kedi Maması Gümüşhane

Bu mamalar var olduğu sürece hem dışarıda yaşayan hayvanlar hem de barınaklarda yaşayan hayvanların mamasız kalmaması için bir engel yoktur. Mamalarını kendileri bulamayacakları için sizin desteğinize her zaman ihtiyaçları vardır. Kedileriniz bazen rahatsızlık geçirebilir bu rahatsızlıklar doğrultusunda birçok hayvan sahibi panik olabilir ve endişe içine girebilir. Bu gibi durumlarda kedinizi ya da köpeğinizi bakımını yapan veteriner hekiminize götürmeniz en doğru karar olacaktır.