arama

Kedi Maması Hakkari

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Hakkari

Hakkari’nin kuzey bölgesinde Van doğu bölgesinde İran ve güneyinde ırak vardır. Hakkari’nin iklimi karasal olmasından dolayı kış ayları soğuk ve sert yaz ayları ise sıcak ve çok kurak bir şekilde geçmektedir. Başka şehirlerden Hakkari’ye hangi ulaşım aracı ile gidecekseniz ineceğiniz ilk durak Van ili olacaktır. Sebebi Hakkari’ye ait bir otobüs firması ve aynı zaman da Hakkari’nin kurulu olan bir otobüs terminal bölgesi yoktur. Van’dan Hakkari’ye her gün düzenli olarak 3 defa otobüs seferi düzenlenmektedir. Sabah öğlen ve akşam olmak üzere üç ana grupta gidiş geliş yapılır.

 

 

Hakkari ilçesi Doğu Anadolu Bölgesin de bulunması ile bilinmesine rağmen iklimi oldukça farklıdır. Yaz ayları oldukça sıcak geçer, kış ayları genellikle kar yağışlı ve soğuktur. İlkbahar mevsiminde ve Sonbahar mevsimlerinde yağmur, kış aylarında kar yağışlı olur, yaz mevsimi sıcak ve kurak geçer. Kar yağışları nedeni ile genellikle erkenden Ocak ayında gerçekleşir. Hakkari’de Rüzgâr genellikle Güneybatıdan esmektedir en şiddetli rüzgarın görüldüğü ay Kasım ayıdır. Oldukça Yüksek zirvelerde kışın soğuk günlerde sis görülebilir. Şemdinli-Yüksekova karayolunda belli başlı yerlerde kışın buzlanma yapabilir, yoğun şiddetli kar yağışı, Hakkari’de çığ ve aşırı rüzgârın etkisi ile belirli zamanlarda kapanması ile halk arasında bu durumlar gayet normal karşılanır.

 

Hakkari halkı genellikle kendi halk içerisinde bir yardımlaşma ve hayvan severlik söz konusudur. Çevredeki insanların duyarlı davranışları sayesinde halkın bir kısmı mutlaka hayvan sever olup duyarlılık bakımından en zengin kitle haline gelmiştir. İlçe içerisi hangi tarihte yerleşime geçilmiş olduğu ve aynı zamanda hangi toplulukların yaşadığı bilinmese de kesin olarak, Urartu uygarlığının ilk adım olarak yerleşim yerlerinden birisi olarak kabullenilmiştir. Dağlık bölgelerin çok olması nedeni ile ve aynı zamanda kış aylarının soğuk keskin bir halde geçmesi nedeni ile bu aylarda hayvanların bakımları ve onlara olan şefkat artmıştır. Kedilerin ve köpeklerin bakımları konusunda insanların duyarlı yaklaşımları sayesinde birçok veteriner klinik ve barınakların yer alması sebebi ile Kedi Maması Hakkari ilinde rahatlıkla bulabileceğiniz üretici firmalar ile doludur. Gezmeye Hakkari’ye gittiğiniz zaman kediniz ya da evcil hayvanınızın aç kalma olasılığı yoktur.

 

 

 

 

 

Kedilerin aşılarının yapılması konusunda bakımı gibi hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Kedi maması için dikkat etmeniz gereken unsurlar kedilerinizin fazla kilo almadan bu durumdan nasıl daha sağlıklı bir şekilde kurtulabileceğinizin araştırmasını yapmaktır. Bir veteriner hekim yardımı ile kedinizin ve köpeğinizin her zaman bakımı ve aşılarının yapılması gerekir. Bu aşıların hiçbir zaman sizin kendi evinizde kullanılmaması gerekir. Aşıların steril bir ortamda veteriner hekim kontrolünde yapılması gerekir. Kedilerin mama yemesi konusunda ki hassasiyet en önemli husustur. Sindirim sistemleri köpeklere göre daha hassas olan kediler için yapılması gereken bilinen ve bilinmeyen aşı yöntemleri iğne yöntemleri vardır.

Kedi Maması Hakkari

Kedi bakan hayvan severlerin bilmesi gereken bir zorunluluk vardır. Kuduz aşısı yaptırma zorunluluğu olan bu kediler için en önemli yöntem aşı olmalarını kolaylaştıracak hastalıkların engel olabilmesi için karma aşılarının yapılmasıdır. Kedilerin mama kullanımı önemi ise iç parazit gibi birçok aşılama ve parazitle mücadele adı altında iç parazit uygulamaları yapılmalıdır. İç parazit yapılan kediler ya da aşılama yapılan kediler için geçerli olan aşılama sonrasında kedilerin ateşleri çıkması yada ateşlerinin düşmesi olası bir durumdur. Ya da aynı şekilde ateşlerinin yükselmesi gibi birçok rahatsızlık görülmesi olası bir durumdur. Aşılama yapılan kediler için ateş düşmesi olayı ya da yükselmesi durumunda veteriner hekiminize bilgi almak için aramanız gerekir. Çevrenizden verilen önerileri dinlemeden mutlaka veteriner hekime götürmeniz gerekir.