arama

Kedi Maması Hatay

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Hatay

Hatay, Türkiye de Akdeniz Bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Yüz ölçümü bakımından yaklaşık olarak 5.500 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. 2015 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre nüfusu 1.5 milyonun üzerinde çıkmıştır. Bu nüfusla birlikte ülkemizde en kalabalık ilk 15 şehrin arasına girmektedir. Akdeniz’in doğu şeridinde bulunan bu ilimiz oldukça önemli kültürel miraslara sahiptir. Bunun yanında Hatay Güney kısmında Suriye ile komşudur. Batı tarafında ise Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Kuzeybatısında Adana, Kuzey kısımlarında ise Osmaniye ve Gaziantep olan bu şehirde genel olarak Akdeniz iklimi Dikkat çekmektedir.

 

Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağılıdır. Çok Nadir olarak kar yağışı görülen bu şehirde görülen en düşük sıcaklık -6 derece civarlarında olmuştur. Buna rağmen Hatay, sahip olduğu zengin mutfağıyla da oldukça ilgi çekmektedir. Yemeklerin de genellikle et kullanılıyor olması bizim Osmanlı kültürümüzün bir kanıtı olarak gösterilebilir. Ayrıca çok meşhur olan adı künefe olan tatlımızda vardır. Peki nedir bu Künefe? Künefe Hataya özgü olan özel tuzsuz bir peynirden yapılan şerbetli bir tatlı türüdür. Oldukça ünlü olan bu tatlı dünyadaki diğer ülke turistlerinin de çokça ilgisini çekmektedir.

 

Hatay’da Evcil Hayvan Besleme

 

Evcil hayvan sahibi olma durumu günümüzde gün geçtikçe hızla artmaktadır. Bunun yanında Hatay’ın yerli halkı evcil hayvan besleme konusunda da oldukça bilgilidirler. Özellikler Kedi beslenen bu ilde hayvan severler sokak hayvanlarının sahiplenilmesi için yakınmaktadır. Kedi sahipleri hayvanları kaliteli mamalarda beslediklerini söylemektedir.  Kedi Maması Hatay’da genel olarak kuru mama şeklinde olmaktadır ama nem oranları çok düşük olan ( yaklaşık %5 oranında ) kedilerin günlük olarak ihtiyacı olan su ihtiyaçlarını karşılamada çok yetersiz kalkmaktadır. Bu yüzden eğer kedinizi kuru mama ile besliyorsanız yanına taze su da koymayı unutmayınız. Yaş mamalarda ise nem oranları oldukça yüksektir. %90’lara ulaşan yaş mamaların nem oranları kedilerin günlük su ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılamada yardımcı olacaktır.

 

Kediler damak tatlarına düşkün canlılardır bu neden onlara kaliteli mamalar yedirmeniz gerekmektedir. Kaldı ki Kedi maması konusu çok ciddi bir meseledir ve hayvanları günlük besin ihtiyaçlarını, protein ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için onlara içerisinde et bulunan mamalardan vermeniz kedinizin sağlığı açısından iyi olacaktır. Yaş mamaların konservede bulunması ayrıca kedinize yeme kolaylığı sağlayacaktır.

Güneşte saklamamanız gereken bu konserveler son kullanma tarihine kadar tazeliğini korumaktadır. Eğer paketi açılmış ve tüketilmemiş bir konserve ise onu buz dolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. 3 gün içerisinde tüketilmesi gereken bu mamalar içerdiği yüksek protein miktarı ile kedinize kolay bir sindirim kolaylığı sağlayacaktır. Ama kedinize farklı bir kedi maması yedirmek istiyorsanız öncelikle alışık olduğu mamaya karıştırarak kedinize vermelisiniz. 1 hafta boyunca eski mamasıyla karıştırıp verdiğiniz de geçiş sürecini daha sağlıklı yapmış olursunuz.

Kedi Maması Hatay

Evde kedi bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca kediler kendi temizliklerini kendileri yapabilmektedir. Sizin sadece onların aşılarını yaptırmanız ve sağlıklı besinler yedirmeniz gerekmektedir. Kedinize sağlıklı besinler yedirdiğiniz sürece onların sindirim sistemleri de düzenli hale gelecektir. Bunların yanında yüksek vitamin içerikli mamaları tüketmeleri onları deri hastalıklarına karşı koruyacaktır.  Kedi Maması Hatay da Kalsiyum ve mineral oranları yüksek mamalar olmasına özen gösterilmektedir . Bu mamalar ise onların parlak tüylere sahip olmalarını sağlayan en önemli tüyolardır. Eve koyacağınız kedi kumları ile birlikte de kedinizin tuvaletini kolayca yapmasını sağlayacaksınız. Çünkü kediler içgüdüsel olarak yaptığı dışkıları gömmek isteyeceklerdir. Bu nedenler piyasada çok ucuza satılan bu kedi kumlarından sizinde almanız gerekmektedir. Kediler çok fazla sağlık sorunu yaşamayan evcil hayvanlardır.