arama

Kedi Maması Iğdır

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Kedi Maması Iğdır

Kediler için doğumdan itibaren mama alımı önemlidir. Neredeyse 7 haftalık olana kadar kedi anne sütü içmeye devam eder. Bu dönemden sonra yavaş yavaş katı besin almaya başlar. Kediler sütü çok sevdiği için sütten ayrılmaları onlar için zor olabilir ve başka gıdalara ilgi göstermeyebilirler fakat onlar büyüdükçe süt onların günlük almaları gereken besin değerini karşılayamayacağı için yavaş yavaş ve alıştırarak katı besinlere geçilmelidir. Bu besinler onların enerji, protein, vitamin, mineral ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olmalıdır.

Kedi Maması Iğdır şehrinde siz de kediniz için hangi mama kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kedilerinizin tam ve dengeli bir diyete sahip olabilmeleri için seçilecek mama çok büyük bir önem teşkil etmektedir diyebiliriz. Bunun için piyasada birçok ürün var. Fakat bizim size önereceğimiz mama markaları Royal Canin, Hill’s, Acana, Orijen, Brit Care, Sanabelle ve Farmina N&D (Natural and Delicious)’dir. Tüm bu şirketler oldukça köklü oldukları için kedinizin sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olurlar. Düşük tahıllı veya tahılsız oldukları için kediniz ihtiyacı olan besin değerlerini alır ve anormal kilo alımı görülmez. Kedinizin sindirim sistemine rahatsız etmezler ve yoğun aromalı olmadıkları için kedilerde bağımlılık yapmazlar. Yerli malı olan kedi mamalarının da kediniz için pek yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Profesyonel mamalar kedileriniz için çok çok önemlidir elinizden geldiğince onlardan temin etmeye çalışın.

 

Elbette kedinize asla vermemeniz gereken kedi markaları da var. Bunlardan biri Whiskas. Bu mama sahip olduğu yoğun aromadan dolayı kedinizde bağımlılık yaparlar. Ayrıca içeriği hiç kaliteli değildir ve çoğu yan üründür. Whiskas kedinizin böbreklerine ve ürine sistemine rahatsız verebilir. Çoğu kedi sahipleri kedilerinin Whiskas’a bağımlı olduğundan ve başka mamaları reddettiğinden şikayet ederler.

Bu yüzden kedinizi küçük yaşlardan itibaren az önce saymış olduğumuz sağlıklı ve dengeli mamalarla besleyin ve onlara alıştırın. Bir başka tercih etmemeniz gereken ürün ise La Cat. Sahip olduğu yüksek oranda tuz kedilerde karaciğer problemlerine neden oluyor. Alınacaklar listenize eklenmemesi gereken bir başka mama markası da Goody. Eğer kedinizin tüylerinin dökülmemesini ve yağlanmamasını istiyorsanız bu mamadan da kaçının çünkü Goody sahip olduğu yüksek tahıl oranından dolayı kedinizde tüy dökümlerine sebep olabilir. Mümkünse Mitomiks, Petikare, Micho, Bonacibo gibi yerli mama markalarından kaçının. Evet ucuz olabilirler fakat içerdiği yüksek kristal oranından dolayı kusma, kanlı idrar ve hatta bağırsakların yırtılmasına bile sebep oluyor. Bu nedenle Kedi Maması Iğdır seçiminde mamayı fiyata göre değil ürünün kalitesine göre seçmelisiniz. Tabii kedinizin sizle uzun süre mutlu ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız.

 

 

 

Kedi Maması Neye Göre Seçilmeli?

Kedi Maması Iğdır

 1. Kedinizin yaşına, kilosuna ve fizyolojik özelliklerine göre. Kedi mamalarının sınıflandırılması genellikle bu kıstaslara bağlıdır. Misal hamile kediler için, kısırlaştırılmış kediler için, yavru kediler için, yaşlı kediler için, kilolu kediler için, hassas bir bünyesi olan kediler için kullanılması gereken kedi mamaları birbirinden farklı olmaktadır. Buna dikkat ederek alışverişinizi yapın.
 2. AAFCO veya FEDIAF onaylı olup olmadıklarına dikkat edin.
 3. Tam ve dengeli anlamına gelen “Complete and Balanced” ibaresi taşıması da çok önemli.
 4. Tavuklu mamalardan çok balıklı mamaları tercih etmeniz kedinizin tüy dökümünü azaltacak ve tüylerini parlaklaştıracaktır. Ayrıca tavuklu mamalar alerjiye sebep olabilmektedirler.
 5. Kedi mamasının protein değerlerinin yeterli seviyede olmasına özen gösterin. Bu değerin aşırı olması da kediniz için yine yararlı olmayacaktır. Yağ oranı az ve tahılsız kedi mamalarını tercih edin. Çok yağlı mamalar kedilere çok lezzetli gelmektedir ve bu yüzden de kedinin normalden fazla kilo almasına sebep oluyor ki bu da kedinin günlük aktivitelerini ve enerjisini oldukça kısıtlıyor. Bu nedenle besin değerleri oranı kedi maması seçiminde en önemli maddelerden biridir.