arama

Kedi Maması İstanbul

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması İstanbul

Öncelikle kedi ve kedi mamasından bahsetmeden önce şunu sormak istiyorum. Sokak hayvanlarına ne kadar sahip çıkıyoruz? Sokak hayvanlarına yeterince ilgi gösterip onların ihtiyacını giderebiliyor muyuz? Bence hayır! Sokak hayvanları yaz ve kış olmak üzere hemen hemen her mevsim de zorluk çektikleri görülmektedir. Kışın soğuk günlerde yazın ise aşırı sıcak günlerde hem besinleri olarak hem de sığınmaları olarak zorluk çekmektedirler. Sokak hayvanlarına karşı gösterilmeyen bir çabanın dışında üstüne üstün zarar görmeleri de ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde hayvan sever dostlarımızın yeterince olmadığı ve bu sonuçla hayvanlarla ilgilenilmediği görülmektedir.

 

Sokak hayvanlarına zarar veren insanların hangi hakla hangi sebeple yapıldığını bilmeksizin böyle bir şeye kalkışmaları oldukça yanlıştır. İstanbul’un hemen her sokağında dolaşan o kadar çok başı boş hayvan bulunmaktaki ve onlar o kadar zor şartlar altında yaşamaktadırlar ki anlatamam. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Doğuda zor geçindikleri halde hayvanlara karşı daha bir sevecen daha sağlıkçı daha besleyici yaklaşan insanlar şehirde be batıdaki insanlardan daha makbuldürler. İstanbul’un elit ve merkezi kısımlarına göz attıkça hemen her yerde bu durumun aynı olmadığını düşünmekteyim. İstanbul’un güzide semtlerinden biri olan Kadıköy sokak hayvanlarına karşı daha bir ilgi daha bir sevecenlik göstermektedirler.

 

Kadıköy’ün sokaklarında yaşamlarını sürdüren hayvanların diğer semtlerden diğer bölgelerden daha rahat bir hayat sürdürdükleri gözlemlenmektedir. Biz insanlar sokak hayvanlarının bize zarar vereceği güdüsüne aşinalaşmış bir zamanın nesilleriyiz. Bu düşünceyi kafamızdan atmamız gerek. Sokak hayvanlarının insanlara zarar vermeyeceğini tüm dünyaya yayıp ve onların hayvanlara karşı olan düşüncelerini değiştirmek gerekmektedir. Sokak hayvanlarına karşı bir iticiliğiniz var ise en azından sokak hayvanlarıyla ilgilenen kurumlara ulaşıp onlar için bu iyiliği yapmamız bir nevi olsa onları mutlu edecektir. O kadar aç gezen hastalıklı dolaşan hayvan var ki çevremizde bunların yetkili kişilerce alınıp daha sağlıklı bir hayata kavuşmaları gerekmektedir. İstanbul diyince akla gelen metropol şehir, lüks yaşam gelir aklınıza aslında hemen hemen öyle diyemeyiz. Çünkü lüks yaşam doğaya değil sadece kendileri için geçerli olan bir yaşamdır. Onların lüks yaşam dediği felsefe bu olsa gerek. Bunun üzerine yapılması gereken sokak hayvanları dernekleri ve insanlarının sokak hayvanları ile ilgili çalışmalar yapıp insanları bir nevi olsa bu gibi faaliyetlere katılması için çaba harcamaları gerekmektedir. Sahiplenilmeyen o kadar hayvan var ki onlar için farklı faaliyetler yapılabilir. Sokak hayvanlarının zor şartlar altında yaşam sürdürmemeleri için çevreyi bilinçlendirme adına seminerler düzenlenebilir.

 

 

 

            Kedi Maması İstanbul adlı bir kampanya yapıldığını düşünelim bu kampanya adı altında kedilere karşı fobileri olan insanların ne sayıda olduğu görebiliriz. Bu kampanyanın olumlu sonuçlanması ile bir başka kampanya yapıp köpeklere karşı bir etkinlik düzenlenebilir. Bütün sokak hayvanlarının birlikte düzenleneceği bir kampanyanın olumlu sonuçlanamayacağını düşünmekteyim. İnsanlara sokak hayvanlarının sağlıklı bir yaşam sürdürecekleri konusu hakkında çevrenin bilinçlenmesi olumlu sonuç alması görülecektir. Kedi köpek ikilisinin daha çok hastası olan insanlar bulunmaktadır. O zaman bizde kedi köpek için sokaklara mama tasları ve su kapları koymamız gerekmektedir.

Kedi Maması İstanbul

Kedilerin çöpten yemek seçip yediğini görmekteyiz. Onların çöp ile değil de hazır mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Kediler köpeklerden daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları görülmektedir. Protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Kedi maması satan petshopların kedi besleyen insanlarında mamaları konusunda doğru yönlendirmeleri gerekmektedir. Kedilerin her yaş dönemlerinde farklı farklı mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Yavru kedi maması yetişkin kedi maması olarak adlandırılmaktadırlar. Evcil kedilerin sokakta yaşayan kedilerden çok çok daha şanslı olduğunu bilmekteyiz. Bizde şöyle diyoruz sokakta yaşayan kedilere köpeklere de yardımsever insanların el açması ve Belediye gibi kuruluşların çaba sarf etmesi daha doğru değil midir? Onların bireysel kişilerden daha sağlam bünyede oldukları gözlemlenmektedir. Belediyenin veterinerlerinde sokak hayvanlarının sağlık kontrolünden geçirilip aşısını da olduktan sonra barınma evlerinde kalmaları en doğrusu olduğunu düşünmekteyiz. İnsanları sokakta yaşayan hayvanlara karşı duyarlı bir hale getirmek ve onları bilinçlendirmek hayvan sever insanların ve Belediye kurumlarınındır.