arama

Kedi Maması Kadıköy

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Kadıköy

Kadıköy insanları sokak hayvanlarına değer veren onlarla sıkı iletişim kuran insanlardır. İstanbul’un bir çok semtini gezdim fakat Kadıköy’de hayvanlara gösterilen ilgiyi göremedim. Kadıköy’de yaşam oldukça rahattır. Sokak hayvanları insanlarla iç içe yaşamlarını sürdürmektedirler. Özellikle orda bulunan kedilerin diğer kedilerden gelişim olarak önde olduğu bilinmektedir. Sokak hayvanı diye yanlış davranılan hayvanlar o ortamda böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmamaktadırlar. Özellikle sokak hayvanları ilgiye muhtaç canlılardır. Evcil hayvanlar zaten adı üstünde evde beslenen bakımı evde yapılan hayvanlardır. Diğer semtlerde insanlar tarafından ilgi alaka görmeyen hayvanlar onlar kadar şanslı değildiler. Buradan çıkardığım sonuç ise her insanın bir her insanın hayvanlara karşı aynı duygulara sahip olmadığını ve hayvansever bir özellikli bir kişiliklere sahip olmadıkları anlaşılmaktadır. Kediler beslenme açısından köpeklerden bir adım daha önde bulunmaktadırlar. Köpekler günde üç öğün yemek yiyorlarsa kediler dört beş öğün yemektedirler. Kediler nankör hayvanlardır diye laf atarlar ortaya aslında nankörlük sadece insanoğluna özgü bir özelliktir. Sokak hayvanlarının insanlar tarafından ne kadar zarar gördüğünü ve onlara itici gözü ile bakıldığını anlamış bulunmaktayız.

 

Bilinçli ve hayvansever insanların bulundukları ortamlarda yaşayan sokak hayvanları ile bilinçsiz ve itici gözü ile bakılan insanların bulundukları sokak hayvanları arasında hem gelişim hemde ruhsal olarak fazlasıyla fark olduğu görülmektedir. Kediler ilgi ve alakayı seven oyuncul hayvanlardır. Sahibini çabuk kabullenen aşina olan canlı türüdür. Kedirler en çok uykuyu seven hayvan türüdür. Günlerinin yarısından fazlasını uyuyarak geçirmektedirler. Sokakta yaşayan kedilerin güvende kalıp uyuyabilmesi nadirdir. Hayvanlar kendilerine yapılan zarar verici yaklaşımları beyinlerine adeta kazırlar. Daha sonra sürekli o duygu içinde yaşadıkları için kafalarından atmakta zorluk çekmektedirler. Onların huzurlu mutlu olduklarını mırıldanmalarıyla anlamaktayız kendilerini mırıldayarak ifade etmeye çalışırlar.

 

Kediler hakkında bilinmesi gereken hususlar

 

Kedilerin karanlık ortamda görme duyusu insanlardan kat kat daha fazladır. Kedilerin aniden hareket edip çevrede çıkan sesi algılamarını bıyıklarına borçludurlar. Bıyıkları sayesinde karanlık ortamda dahi dolaşabilmektedirler. Kediler çok geniş açı ile görme duyusuna sahiptirler. Köprücük kemikleri olmadığından dolayı kafalarını istedikleri yerden sıyırıp geçebilmektedirler. Kedilerin duyma duyuları diğer canlılardan daha güçlüdür. Kedinize yüksek ses ile konuşmamanız gerekmektedir. Onlarla kısık seste konuşulması onları daha mutlu edecektir. Yeni doğan kedinin annesinden üç ay boyunca ayrı kalmaması gerekmektedir.

Sokak hayvanları insanlara özellikle hayvansever insanlara muhtaçlardır. Kış ayında soğuk dönemlerde sokakta yiyecek bir şey bulamadıkları ve yağmur kar altında yaşam sürdürmeleri oldukça üzücü bir durumdur. Yaz aylarında sıcak altında susuz kalmaları yine acınacak ve muhtaç oldukları durumunun göstergesidir. Çiftleşme dönemlerinde ortalıklarda pek görülmedikleri ve kendi aralarında fazlası ile mırıldandıkları birbirlerine kur yaptıkları görülmüştür.

 

Çiftleşme dönemlerinde özellikle sokakta olan hayvanların rahat ve güvenilir olduğu gözlemlenememektedir. Biz insanlar olarak hayvanlara ilgi göstermek boynumuzun borcu olduğunu düşünmekteyiz. Kedileri okşamanın ve elinizle ovuşturmanın onlarda kan basıncını düşürdüğünü tespit edilmiştir. Dünyada otuz üç farklı ırktan milyonlarca kedinin olduğu açıklanmıştır. Vücutlarında yüzlerce kemik olduğu bilinmektedir. Ortalama yaşam süreleri onbeş yirmi yıl arasında değişmektedir. Kediler yüksek bir yerden atladıkları zaman dört ayak üstüne düştükleri bilimsel olarak açıklanmıştır.

Kedi Maması Kadıköy

Kiloları iki ile on iki arasında değişmektedir. Doğal ortamlarda kediler protein oranı yüksek olan avlar ile beslenmektedirler. Ev kedileri ise mama ile beslenmektedirler. Evinizde beslediğiniz bir kediniz veya hayvanınız varsa kaliteli ve sağlıklı mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Hayvanınızın günlük besinine ve aylık veteriner kontrolünü yapmanız şart koyulmalıdır. Sokak hayvanlarına ise hayvansever kuruluşların bir yerden başlayarak onlara sahiplenebilcekleri şekilde yardım eli atmaları gerekmektedir. Kedi Maması Kadıköy isimli bir sosyal sorumluluk projesi ile tüm dünyadaki muhtaç hayvanlara el atılması çok büyük bir ses getireceğine inanmaktayız. Böyle bir proje ile içimizdeki hayvansever sayısını artırıp insanları hayvanlar hakkında onların bizlere bir dost bir arkadaş gibi olacağından bahsederek bilgilendirip bilinçlendirmemizde fayda olacağını tahmin etmekteyiz. Sokak hayvanlarına bir elde sen at adlı sloganımızla sona gelmiş bulunmaktayız