arama

Kedi Maması Tunceli

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Tunceli

Sokak hayvanları ve evcil hayvanlar hayatımızda büyük yer edinmektedir. İnsanlar aleminin hayvanlar alemi ile bir arada yaşam sürdürmesi oldukça uygun görülmektedir. Çoğu insan hayvansever değildir. Hatta ve hatta hayvan katili diyebileceğimiz ne yazık ki vicdani yönü olmayan insanlarda bulunmaktadır. Sokak hayvanlarının evcil hayvanlardan daha çok kötü şartlarda doğup yetiştiklerini görüyoruz. Sokak hayvanlarının da evcilleştirilip sağlıklı bir yaşama geçmeleri öngörülmektedir. İnsandan insana, çevreden çevreye hayvanlara olan ilgi hayvanlara olan bakım, yaklaşım çok farklıdır. Kimi insanlar fobi kimisi ise zorunluluktan çevreden korunmak için kimide hayvansever görünümü vermek amaçlı hayvan beslemeye başlamaktadırlar. İnsanları hayvanlara karşı bilinçlendirmek sevgilerini aktarmaları için ikna etmek herhangi bir vatandaşın değil yine bir hayvanseverin görevidir. Hayvanlar içinde kedi türünü ele alır olursak eğer kediler insanlara çok çabuk alışabilen hayvanlardır. Bekledikleri ilgiyi, değeri, sevgiyi gördükten sonra insanlara çok çabuk ısınıp yanaşmaya başlarlar. Sonrasında iki arkadaş gibi zaman geçirilebilmektedir.

 

Kediler doğduktan iki ay sonra annelerinden ayrılmaktadırlar kendi başlarının çaresine insan deyimiyle kendi ayakları üstünde durmaya adım atarlar. Yukarıda da yazdığım gibi sadece petshop’da satılan evcil hayvanları para karşılığı satın alıp onlara bakıp büyütüp beslemek değildir hayvanseverlik. Sokakta çaresizce aç susuz doğduktan sonra yetişen hayvanlarda bulunmaktadır. Sokak hayvanlarını evcilleştirip onların hayatlarına kendimizce yön verip onları uygun ortamlarda yaşatmak onlara uygun mamalar verilmesinin karşılığında işte gerçekten hayvansever kavramının tanımını ortaya koymuş bulunulmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde metropol alanlarda sokak hayvanlarına karşı insanlar itici bir tavır sergilemektedirler. Sokak hayvanlarına hastalıklı diğer yaklaşmayan onlara bitli pireli tabirleri kullanarak onlardan uzak kaçan insanların sayısı hayvanseverlerin sayısından fazladır.

 

Ülkemizin doğu bölgelerinde zannedilen şu ki sadece büyükbaş hayvanlarla geçimini sağlayan büyükbaş hayvanlarla yürütülen bir hayat olduğu bilinmektedir. Doğu bölgelerde her türlü hayvana olan ilgi batı bölgelerindeki büyükşehirlerde bulunan insanlardan daha fazla verilmektedir. Özellikle her köy evinde bir kedi bulunmaktadır. Orada yaşayan insanların maddi durumlarından yana sıkıntı çektiklerinden dolayı kendi el emekleri ile yapılan yiyecekler ile kedilerini beslemektedirler. Hayvan sevgisi var evet ama hayvanın ne kadar sağlıklı beslendiği bilinmemektedir. İnsanların kendi çabalarıyla verdikleri besinlerde, mamalarda kedilerde ne gibi gelişim sağladığı bilinmemektedir. Batı bölgelerde kedi mamalarının çoğunlukla bulunması ve doğu illerinde yaşayan insanlardan maddi olarak sıkıntı çekmeyecekleri bilindiği halde hayvanlara karşı olan iticilikleri çelişki uyandırmaktadır.

Tunceli ilinde yapılmış olan araştırmalara göre her hanede bir kedi olduğu ve kedilerin sahiplerine aşinalığı yüksek derecede olduğu duyulmuştur. Kedi maması Tunceli adlı bir petshop açılması ve cüzi miktarlarda kaliteli mamaların getirilip satılması istenilmektedir. Böylelikle hem insanların besledikleri kedileri doyurmalarıyla hem de zamanlarını onlara uzun uzun mama hazırlamakla geçirmelerini başka işlere ayırmaları görülecektir. Bilinçli ve dengeli beslenme hayvanlar için büyük önem taşımaktadır. Özellikle kedi beslemek daha dikkat gerektirmektedir. Kediler diğer hayvanlardan daha fazla protein tüketmektedirler. Köpekler günde üç öğün yemektedirler kediler ise dört beş öğün yemektedirler. Beslenmeleri yaşamlarının değişik dönemlerinde farklılık göstermektedirler. Yeni doğan kedinin enerji ihtiyacı her zaman daha fazladır. Kedilerin kaliteli ve sağlıklı mamalarda beslenmeleri daha uygundur. Aksi takdirde vücut gelişimleri kemik yapıları güçsüz ve sağlıksız kalınacağı söylenmektedir. İnsanlar günde üç öğün yemek yemektedirler. Hayvanlar ile olan birebir özelliğimizdir. Hayvanlarda insanlar gibi günlük yemek ihtiyacını karşılamak zorundalar. Kedilerin bakımları ayda bir yapılması ve veterinere gösterilmesi gerekir.

Kedi Maması Tunceli

Özellikle evlerde yaşatılan kedilerin tuvalet alışkanlıkları mutlaka öğretilmelidir. Kediler yılda iki kere tüy değiştirdiklerinden dolayı uygun bir fırça ile tüyleri iyice fırçalayıp daha düzgün ve sağlıklı tüyler yerine gelebilmesi için müdahale edilmelidir. İnsanları hayvanlara yapılması gerekenleri ( bakım, besin ) vb ihtiyaçları onları bilgilendirerek aşina edilmeleri gerekmektedir. Doğanın kanunu gereği insanlar alemi ile hayvanlar alemi bir arada yaşamaktadırlar. Hayvanlar her zaman insanlara bir dost ve bir arkadaş olmuşlardır. Unutmayalım hayvanlara karşı tedbir almak siz hayvanseverlerin görevidir onlara ön yargıyla iticilikle davrananları ise uyarmak yine sizlerin görevidir.