arama

Kedi Maması Ümraniye

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Ümraniye

Ümraniye’de yaşayan nüfusun büyük kısmı sokak hayvanlarından şikayetçi olduklarını dile getirmişlerdir. Bir çok vatandaş Ümraniye Belediyesine şikayet dilekçelerinde bulunmuşlardır. Sokak hayvanlarına destek olup onlara el atmak için bir şeyler yapılmaksızın üstüne bu gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Belediyenin bu tarzda şikayet dilekçelerini değerlendirip sokaktan hayvanları kaldırması yerine halka sokak hayvanları adlı bir seminer düzenleyip onları sokak hayvanları hakkında bilgilendirip bilinçlendirmesi daha uygun olacağı düşünülmektedir. Biz insanlığın hayvanlara karşı bir değeri olmaması insanlık adına ve onların bize muhtaç olduğunu bile bile el atılmaması çok üzücü bir durum olduğunu bildirmek isterim. Sokak hayvanlarının zor şartlar altında mevsimin her döneminde yiyecek, su, barınma gibi seçenekleri kısıtlı olduğundan sıkıntı çektikleri ortaya çıkmaktadır. Dışarıda evsiz yurtsuz yaşayan insanları düşünmenizi isterim. Hayvanlarında bu durumu sürekli yaşamaları yaşamları boyunca bu geleneği sürdürmeleri bilinmektedir. Biz insanlar elimizden geldiği kadarı ile sokak hayvanlarına yardım eli atmamız onlar için yaşamlarında farklı bir an oluşturmamız onları mutlu edecektir.

 

En azından yetkili kurumların sokak hayvanları için barınaklar kurup soğuk kış aylarında hayvanları barınaklarda koruma altına almaları yaz aylarında ise sokaklarda belli başlı yerlerde su kapları ile onlara yararda bulunması hem insanlık olarak hem de bir sorumluluk olarak bunu üstlenmeleri gerekmektedir.

Her semtte yeterli sayıda olmasa dahi bulunan petshoplar sokak hayvanları için birlik olup haftanın her günü belli başlı yerlere hayvan mamaları (kedi, köpek, ) vs koymaları onları maddi açıdan sarsacağını düşünmemekteyim. Hayvansever derneklerin kurumların düzenli şekilde seminerler verip hayvansever dostları bir araya toplayıp dışarıdan gelen misafirleri vatandaşları sokak hayvanlarının yaşam tarzları hakkında bilgilendirmesi onlarda hayvanlara karşı bir sempatiklik duygusunu uyandırması hem kazanılmış olan hayvansever vatandaş hem de sokak hayvanlarına bir adım daha yaklaşması görülecektir. Maddi boyut olarak iş olanağı olarak insanların zor geçindikleri coğrafi bölgelerde bu gibi derneklerin kurumların sokak hayvanları için değişik projeler yola koymaları büyük bir gelişimin göstergesi olacaktır. Sokak hayvanlarının insanlara karşı saldırgan ve zarar verici olmasının sebebi adı üstünde olduğu gibi sokakta kaldığından dolayıdır.

 

Başı boş bir çocuğun sokağa atıldığını düşünürsek belli bir zaman sonra saldırganlaşıp kötü yola başvuracağı görülecektir. Ama bu çocuğa el atılıp sahiplenilirse böyle bir duruma yol açmayacaktır. Sokak hayvanlarının da kaderinin böyle bir şey olduğu görülmektedir. Atılmayan el edilmeyen yardım sonucunda sağlıksız ve kısa bir ömür sürdürdükleri bilinmektedir. Özellikle kedi köpek türü hayvanların sokaklarda gördükleri işkenceyi zararı hakkında insanların bir bilgisi olmadığı bilinmektedir.

Biz insanlar neden bu gibi durumlara karşı gelmeyip dur demeyelim ki değil mi? Hayvanlar ile iç içe olmamız bile doğanın birer kanunu olduğunu göstermektedir. Kedi gibi uysal köpek gibi dostça yaklaşımınızı eksik etmeyelim onlar üzerinde. Ümraniye sokaklarının ve Ümraniye nüfusunun sokak hayvanları hakkında dilekçe vermeleri yerine sokak hayvanlarını sahiplenip onların hayatlarına farklılık katmaları gerekmektedir. Ümraniye’de bulunan hayvansever insanların ve kurumların sokak hayvanlarına uygun çözümler bulmaları gerekmektedir. Köpekler için mama yerleri kediler için mama yerleri oluşturmalıdırlar. Kedi Maması Ümraniye isimli bir hayvan sokağı oluşturmaları hiçte fena bir fikir sayılmaz. Böyle bir sokak oluşturulup o sokakta hayvanlara su kapları hayvan mamaları ve onların ilgisini çekeceği faaliyetler gerçekleştirebilirler.

Kedi Maması Ümraniye

Sokak hayvanlarını sahiplenmek isteyen ailelere ise belli başlı şartlar doğrultusunda onlara evcilleştirilecek şekilde sokak hayvanları teslim edilmelidir. Hayvan sokağının sağlıklı ve huzurlu bir ortam içinde uygunlaştırıp ve temizlenmesini gerekmektedir. Sokağa görevli kişilerce koruma altına alınıp hayvanların istediği zamanda girip çıkabilecekleri bir alan oluşturmalıdırlar. Böylece sokak hayvanlarının insanlar gibi değer ve ilgi görmesi ortaya çıkacaktır. Sokak hayvanlarının da biz insanlardan bir farkı olmadığını insanlığa ve tüm dünyaya duyurmak amaçlanmalıdır. Hayvansever kişilerin bu zamana kadar sokak hayvanlarına itici göz ile bakan vatandaşları bilinçlendirip onları şefkate vicdana davet etmeleri büyük mutluluk verici olacağından eminiz.