arama

Kedi Maması Van

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Van

Tarihi bir süreçten bu yana önemli bir yere sahip ve tarihe de başkentlik yapmış bir diğer adıyla ” Tuşpa” olarak Urartu denilen uygarlığın merkezliğini yapmış ve eski şehir özelliğini taşıyan ve Van kalesinin güneyinde bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesinin parisi olarak nitelendirmek yerinde bir tabir olur. Şimdide Van ovası üzerindeki yerini bugün de korumaktadır. Doğu tarafında ilçesi olan Özalp; batı tarafta Van Gölü; kuzeyden Muradiye ilçesi ve Erciş ilçesi; güneyde Gürpınar, Gevaş ve Çatak ilçeleriyle coğrafi konumu ile özel konumunu korumaktadır. Belediye sayısı olarak 2, 28 mahallesi, 90 köy ve 34 mezrası olmasının yanı sıra 156 yerleşim birimi bulunur. Genelde ticaret, kamu ve özel sektörün içerisinde çeşitli iş bölümleri olan el sanatları, serbest ticaret gibi işlerde çalışmaktadırlar. 13 ilçeden oluşmaktadır. V an denilince akıllara gelen özellikleriyse Van Kedisi, Van Gölü, Akdamar Adası, Van Kahvaltısı, Çöreği, İnci kefali, Keledoşu ve Yüzüncü Yıl Üniversitesidir.

 

Van Kedileri;

 

Yerli halkın ve turistlerin dikkatini üzerine toplayan kediler, beyaz kürküyle ipeksi bir yapısı olan ve değişik gözlere sahip, avcılık yönünden de iyi olan Van Kedileridir. Diğer evcil hayvanlardan ayrı bir özellik taşır. Kediler etçil hayvanlardır. Hayvansal proteinlerle beslenirler. Van Kedileri hassastırlar. Kıllarını sonbahar ve ilkbaharda dökerler. Dünyada ve Türkiye’de ilgi gören evcil hayvanlardan bir diğeri ise Van Kedisidir. Yeterli ilgi göremedikleri için nesli tükenmektedir. Kedi maması Van kendi kedi türlerinin beslenme özelliği de farklıdır. Besinleri sıcak yerler ve meyve de tüketirler.

 

Kediler daha çok etoburdurlar her kedinin beslenme ihtiyacı, besin ürünlerin içerisinde bulundurdukları mineral, vitamin ve yağ oranlarına göre belirlenmektedir. Hayvansal gıdaların karşılanması kediler için vazgeçilmez olduğundan karşılanması gerekmektedir. Doğal ortamda yaşayan kediler protein ve yağ oranı yüksek, karbonhidrat değeri ise düşük olmasından dolayı bir dengesizlik sonucu evrim geçirmeleri söz konusu olabilirler. Her seçilen mamanın içinden hayvansal ürünlerin yanında bitkisel ürünleri de görmek mümkündür. İçinde mısır, pirinç, buğday gibi tahıllar bulundurur. Kediler etçil oldukları için en önemli enerji kaynakları ise hayvansal proteinler ve yağlardır. Protein ve aminoasit ihtiyaçlarını ancak mamalardan karşılayabilirler. Çünkü kediler kendi başlarına proteini üretemedikleri ve depolayamadıkları için dışarıdan karşılamak zorundadırlar. Kediler için seçilen mamalar ise kedilerin her yaş dönemine göre seçilmelidir. Örneğin yaşlı, genç, yetişkin ve yavru kedilerin gıda ihtiyacı birbirinden her zaman farklıdır.

 

Protein ihtiyacını sadece hazır mamalarda olduğunu söylemek yanlış olur. Doğal ortamlarda da olduğu için ve çok fazla bulunan hayvansal gıdalar kedilerin evrimleştiğini görmek mümkündür. Kedilerin sağlıklı ve yaşamsal fonksiyonlarının yerine gelebilmesi yani daha iyi bir duruma olabilmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve aminoasitler mamalarda bulunduğu için ve de dengeli bir oranda olması mamaların tercih edilmesini sağlamaktadır. Kediler için önemli olan içerisinde bulundurduğu ürünler ve protein miktarının yanı sıra kalite yönünde kedilerin biyolojik fonksiyonları için ön planda tutulmalıdır. Bazı mamaların içinde etten çok yan ürün olarak kullanılan tahıl ürünleri daha fazla olduğu zaman kedilerin alerjik reaksiyonlarına neden olur. Kediler için balık yağı bulunduran mamalar yararlı iken tavuk eti bulunduran mamalar ise kedilerde tüy dökümüne ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Kedi Maması Van

Her mamanın tercih edilmemesi gerektiğini de vurgulamak yerinde olur. Çünkü önceden de dediğimiz gibi her mama her kediye göre olmayabilir ve içinde tahıl ürünü fazlası olan mamalar zararlı olabilmektedir. Ve her mama da taurin, çinko bulunması gerekir. Her tavsiye edilen mamalar direkt olarak kullanılmamalı ve son kullanma talimatlarına dikkat edilmelidir. Nasıl insanlar tarihi geçmiş bir gıdayı tüketmez ve zarar vereceğini bildiği için hayvanlarında aynı özellikleri veya rahatsızlıkları yaşayacağını bilmekte yarar var.