arama

Kuru Mama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

 

Kuru Mama

Bir evcil hayvanın bakımı aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü onunda en az bir birey gibi yaşamsal ihtiyaçları vardır. Bu yaşamsal ihtiyaçlarının en başında ise beslenmek, özellikle dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek geliyor.

 

Evcil hayvanınızı yavruluğundan gelişimini tamamlayana, yetişkinliğinden yaşlılığına kadar doğru besinler ile beslemeniz gerekmektedir. Eski zamanlarda kedi ve köpeklerimizi evimizde pişen yemeklerin artıkları ya da haşlanmış kemik ile beslerken, günümüzde evcil hayvan sahipleri hem daha bilinçlendi hem de hazır mamaların rahatlığı sayesinde her gün yiyecek hazırlama zahmetinden kurtulmuş oldu. Böylece kuru mama sektörü ülkemizde geniş bir pazar payı elde etmiş oldu.

 

Evcil hayvanınızı beslemenin en doğru şekli yeterli miktarda ve kalitede kuru mama vermektir. Köpeğinize ya da kedinize sanki her gün aynı şeyi yediriyorsunuz diye kendinizi suçlu hissetseniz de, aslında onun sağlığı için en doğru şeyi yapıyorsunuz. Çünkü onların ne sindirim sistemi ne de metabolizmaları bir insan gibi çalışmaz. Bu sebeple onlara ev yemeği, mangaldan sonra artan kemik parçaları, şeker çikolata vb. yiyecek maddeleri vermemenizde fayda var.

 

Profesyonel şekilde üretilmiş bir kuru mamanın içeriği dostunuzun ihtiyacı olan bütün protein, yağ, vitamin ve minerallere sahiptir. Ayrıca bu mamalar evcil hayvanınızın yaşına göre farklı içerik ve yapıda üretilmektedir.  Bir köpek için örnek vermek gerekirse yavrunuz sütten kesildikten sonra 2 ay ile 12 ay arasında çeşitli formüllerde üretilmiş yavru kuru maması ile, 1 yaşından 7 yaşına kadar olan süreçte yetişkin kuru maması ile, 7 yaşı ve sonrası yaşlılık zamanlarında ise yaşlı kuru maması ile beslenmelilerdir.

 

Evcil hayvanınızın yaşına göre kuru mama seçimi yapabileceğiniz gibi, onun anatomik yapısına, ırkına, kilosuna hatta damak zevkine göre de seçim yapabilirsiniz. Örneğin az hareketli bir hayvanınız varsa light mama, enerjik bir hayvansa içeriği buna göre ayarlanmış enerjisi yüksek bir mama, büyük ırksa eklem gelişimi için uygun içerikte üretilmiş bir mama, küçük bir ırksa rahat çiğneyebileceği bir yapıda üretilmiş mama, gebelik döneminde yüksek protein ve enerji veren yavru maması seçilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Kuru mama ile beslenmenizin onlar için birçok faydası vardır. Çünkü kalitesi yüksek olan bir kuru mama yapısında, ağız sağlığından deri ve tüy yapısına, sindirim sistemi ve böbrek fonksiyonlarından kemik gelişimine kadar sağlıklı bir yaşam için gerekli bütün içeriği barındırmaktadır.

 

Piyasada da birçok marka ve kalitede kuru mama mevcuttur. Bu mamaların bazıları süpermarketlerde bazıları da petshoplarda ve veterinerlerde satılmaktadır. Özellikle Premium yani yüksek kalitede bir kuru mama seçmenizde fayda vardır. Çünkü bu mamalar gerçek hayvan eti ve sebzelerden üretilmektedir. Süpermarketler de satılan birçok marka kuru mama fiyat bakımından her ne kadar uygun olsa da içerik açısından pek uygun değildir. Maliyeti düşürmek için et yerine kemik ve sakatattan üretilmektedirler. Zaten her iki mamayı da köpeğimde deneyimlemiş biri olarak kaliteli ve ucuz diye tabir edebileceğimiz mamaların arasındaki farkı çok rahat gözlemlemişimdir. Bir mamanın kalitesiz olduğunu en kolay evcil hayvanınızın dışkısından anlayabilirsiniz. Çünkü bu mama sayesinde tuvalet ihtiyacını daha sık ve fazla miktarda karşılayacaktır. Ayrıca derisinde kepeklenmeler, kaşıntı ve aşırı tüy dökümü olmakla beraber her ne kadar yese de sağlıklı bir kiloya sahip olamamaktadır. Buna karşı kaliteli bir kuru mama yiyerek parlak bir tüy yapısına, sağlıklı ağız ve dişlere, yeterli bir kiloya sahip olacaktır. Zaten bu mamalar içeriği bakımından zengin olduğu için günlük tüketim miktarı diğer mamalara göre daha azdır.

 

Kuru mamalarınızın verimliliğinin korunması için bayatlamaması gerekmektedir. Bu sebeple paketinden çıkarıldıktan sonra kilitli kutularda kuru ve serin bir yerde saklamanızı tavsiye ediyorum.

 

Kuru Mama

 

Küçük kilitli bir poşette de sokaktaki dostlarımız için yanımızda taşırsak, onları da unutmamış ve bir günlüğüne karının doyması için yardımcı olmuş oluruz.