arama

Purina Felix Yavru Kedi Yaş Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Purina Felix Yavru Kedi Yaş Maması

Purina Felix Yavru Kedi Yaş Maması

Evcil hayvan denildiğinde akla ilk gelen kediler olmaktadır. Bakımı oldukça kolay olan kediler, tüm sevimliliğiyle insanları kendine hayran bırakan, gelişim çağında bol bol oyun oynayan, sık sık yemek yiyen, bazen bir köşede uyuyan, okşanmak isteyen ve bazen de ortalığı dağıtıp, küçük burnunu ve patilerini yemeklere batırabilen miskin dostlarımızdır.

 

Henüz çok küçükken sahiplenilen yavru kediler, annelerinin olmaması durumunda, desteğe ihtiyaçları olacaktır. Henüz mama kabının yeri, nereden su içebileceği gibi keşfetmediği çok şey olacaktır. Doğaları gereği tuvalet ihtiyacı için kum ya da topraklı bir alan arayacaklardır. Ancak bulamadıklarında evin her hangi bir bölgesine yapabilirler. Ayrıca annesi ve kardeşlerinden ayrılmış yavru kediler, yalnız uyumaya çabuk alışabilseler de, hazırlanan yataklarının altına ilk günlerde sıcak su torbası konabilir. Böylece annesi ve kardeşleriyle uyurken duyduğu sıcaklığı alarak, kendini güvende hissedecektir.

 

Yavru Kediler Nasıl Beslenmelidir?

 

Ne yemeleri gerektiği, sahiplerinin sorumluluğunda olacaktır. Bu nedenle yavru kedinin kaç haftalık olduğunu ve buna uygun bir mama ile ilgili bilgileri veteriner hekimlere danışması gerekmektedir. Özellikle henüz 1 ya da 2 haftalık yavru kedilere süt verilmektedir. Ancak verilen süt inek sütü ise, yavru kedinin ishal olmasına yol açacaktır. Bu küçüklükteki yavru kedilere verilecek sütler, süt tozu ekleyerek ya da sadece keçi sütü olmalıdır.

 

Kedinin büyümesi ve gelişimi için doğru beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü alamadığından kaynaklı olarak alamadığı vitamin ve proteinler olacaktır. Yavru kedilere verilecek mamaların bu eksikliği giderebilecek ve gelişimini olumlu yönde etkileyebilecek kriterlerde olması gerekmektedir. Özellikle yavru kedilerin diğer yetişkin kedilere göre daha çok enerjiye ve vücut gelişimine destek olacak yağ içeriğine ihtiyaçları vardır. Vitamin, mineral, yağ, protein ve lif bakımından zengin mamaların verilmesi gerekmektedir. Ancak tüm bu besin maddelerinin, yaşına uygun, dengeli oranlarda bulunduğu mamalar tercih edilmelidir.

 

Yavru kedilerin süt dışında yiyebilecekleri mamalar sınırlıdır. Henüz çok küçük olmaları sebebiyle çene ve diş yapıları gelişimini tamamlamadığından, katı gıdaları yemek zor olacaktır. Özellikle kemikli ürünler kesinlikle verilmemelidir. Yetişkin kediler için dahi evde kemikli et ürünleri verilmesi uygun değildir.

Küçük kemiklerin sindirim sistemine kalıcı ve büyük zararlar verebilmektedir. Bu nedenle 3 haftalık olana kadar yaş mama önerilmektedir. Sonrasında hem kuru mama hem yaş konserve mamaları verilebilmektedir.

 

Önerilen öğün sayısı hızlı bir gelişim döneminde olan yavru kediler için günde 3-4 kezdir. Az ve sık beslenme yöntemi ile mide sindirimi için yardımcı olması açısından mamaların yanında mutlaka temiz ve taze su bulundurmak gerekmektedir. Ancak sahiplerinin iş koşulları nedeniyle, kedinin aç kalmamasını düşünerek, mama kaplarını sürekli dolu bırakmaları, kedinin fiziksel sağlığı yanı sıra psikolojik olarak da olumsuz etki yaratmaktadır.

 

            Purina Felix Yavru Kedi Yaş Maması 100gr’lık paketlerde ve çok çeşitli gıdalardan üretilmiştir. Felix Pouch Sığır ve Tavuk Etli, Felix Pouch Somon ve Sardalyalı, Felix Pouch Somonlu, Felix Pouch Tavuk Etli, Felix Pouch Ton Balıklı gibi çeşitleri bulunmaktadır. İçeriğinde yavru kedilerin ihtiyaç duydukları; bitkisel protein özleri, mineraller, şeker ve yağ da bulunmaktadır.

Purina Felix Yavru Kedi Yaş Maması

Yem miktarı, yağsız sağlıklı bir vücut için uygun şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca yaş mamalar kuru mamalara göre daha az dayanıklı olduğundan, paketler açıldığından 12 saat içerisinde tüketilmesi önerilmektedir ve bu süre içerisinde de buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir.