arama

Quik 415 Gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Quik 415 Gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesi

Kedi ve köpek sahiplerinin hayvanlarının beslenme konusu ve mama seçimi her zaman kafalarını kurcalayan bir konudur. Yaş mama mı kuru mama mı? Hangi marka mama almalıyım? Aldığım mamanın içerisinde hangi ham maddeler olmalı? Mamayı nasıl, ne zamanlar ve ne kadar vermeliyim? Gibi sorular her kedi ve köpek sahibinin mutlaka kendi kendine sorduğu sorulardır. Mamalar kuru ya da yaş olmasına, içeriğindeki hammaddelere, kedi ya da köpeğinizin yaşına göre çok farklı türlerde bulunabilmektedir. Her mamanın sağlık ya da gelişim açısından sağladığı yararlar birbirinden farklıdır. Bu nedenle kedi ya da köpeğinize tek bir mama kullanmaktan da faklı farklı mamaları kullanarak değişik besin gruplarını almasını sağlayabilirsiniz.

 

Kuru mamalar çok fazla karbonhidrat içerdiği için kedilerde çok tercih edilen bir mama türü değildir. Ancak kuru mamaların sert oluşu nedeniyle kedilerin dişlerini kuvvetlendirdiği, dişlerini temizlediği ve dişlerinde oluşan diş taşlarını yok ettiği gerçeği de göz ardı edilemez. Bu nedenle he zaman değil ama haftada 2-3 kere kedinizi kuru mama ile beslemek ağız ve diş sağlığı açısından faydalı olacaktır.

 

İçeriğinde deniz ürünleri olan besinler de kedinizin böbrek hastalıklarına yakalanmasına zemin hazırlar. Özellikle somon, ton balığı, İspanyol uskumru, kılıç balığı, köpek balığı gibi derin denizlerde yaşayan deniz canlıları yüksek miktarda fosfor ve magnezyum ve cıva gibi ağır metaller içerirler. İçerisinde yüksek oranda fosfor ve magnezyum bulunan gıdalar kedilerin idrar yollarında kristalleşmeye, daha ileriki dönemlerde taş oluşmasına ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Böbrek sorunları yaşlılık dönemindeki kedilerde çok sık rastlanan bir hastalık olduğu için özellikle bu dönemde olmak üzere aşırı fosfor ve magnezyum içerek gıdalar kedilere tükettirilmemelidir. Balık ürünlerinin bu dezavantajı yanında Omega-3 bakımından zengin olan balık ürünleri bir kedinin Omega-3 ihtiyacını karşılaması için haftada en az 1-2 sefer kullanılması fayda sağlayacaktır.

 

Konserve mamaların ağzı açıldıktan sonra kısa bir süre içerisinde bozulabilmektedir. Kuru mamalarda böyle bir sorun yoktur, serin yerde muhafaza ettiğiniz sürece kolay kolay bozulmaz. Konserve mamalar ağzı açıldıktan sonra en fazla 2 gün içerisinde tüketilmeli, bu süreç içerisinde de ağzı sıkıca kapatılmış şekilde buzdolabında muhafaza edilmelidir. Aslında en iyi yöntem konserve mama alırken kedinize tek öğünde yiyebileceği miktardaki konserveleri tercih etmelisiniz. Eğer tek bir kediniz varsa piyasada satılan 200-400 gr.dık konserveler yerine kedinizin tek bir öğünde bitirebileceği 80-85 gr’dık konserveleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Böylece aldığınız konserve mamanın hem saklama derdinden kurtulursunuz hem de kediniz her zaman taze gıda tüketmiş olur.

Quik 415 Gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesi

Quik 415 gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesi içeriği nedeniyle çok sağlıklı bir mama olmamasıyla birlikte içeriğindeki vitaminler nedeniyle haftada bir ya da iki hafta da biridir. Kedinize yedirebileceğiniz bir mamadır. Quik 415 gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesinin içerisinde et ve et ürünleri olarak %5 kuzu eti içermektedir. Kaliteli bir mamadan beklenen ise en az %40 et ürünleri bulundurmasıdır. Yine aynı şekilde içerisinde bulunan tahıllar (buğday ve mısır) kedi mamalarında olması istenmeyen hammaddeler arasındadır. Quik 415 gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesinin içeriğinde bulunandır. Yoğunlaştırıcılar ve jöle eştirici maddeler (karagenan ve keçiboynuzu sakızı gibi) kediler için doğal olmayan katkı maddeleridir. Quik 415 gr Kuzu Etli-Pirinçli Kedi Konservesinin bir kilogramında bulunan 1200 UI A vitamini, 160 UI D3 vitamini ve 5 mg. E vitamini (alfa-tocoferol % 91) sayesinde kedinize haftada en fazla bir kere verebileceğiniz bir mamadır.