arama

Royal Canıne Sıamese 38 Yetişkin Kuru Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canıne Sıamese 38 Yetişkin Kuru Kedi Maması

Royal Canıne Sıamese 38 Yetişkin Kuru Kedi Maması

Royal Canine, 1968 yılında Fransa’da kurulmuş bir firmadır. Firma, adını taşıyan markayla kediler ve köpekler için uygun nitelikteki mamaların üretim ve satışını yapmaktadır. Fransa sınırları içinde iki fabrikası bulunan Royal Canine’in, bu iki üretim yeri de ülkemiz için onaylı kuruluşlar arasındadır. İlgili yönetmeliklerce içeriği incelenerek ithalatı yapılan markanın geçtiğimiz yıllarda dağıtıcı firması değişmiş, İstanbul’da kendi adıyla firma kurmuştur. İçerik olarak, Türkiye standartlarına kısmen uygun olmakla birlikte, gümrük aşamasında yapılan testlerde bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda firma stok konusunda, kullanıcıların talebine tam olarak cevap verememektedir. Yanı sıra, evcil hayvan türleri, bu türlerin ırkları ve diyetetik olarak özel hazırladığı mamalarla kullanıcısına geniş bir yelpaze de sunmakta ve firmayı aranan bir marka haline getirmektedir. Firmanın sadece Türkiye’ye getirilen ürün sayısı 250’ye yakındır. Tüm bu yelpaze içinde Royal Canine Siamese 38 Yetişkin Kuru Kedi Maması, siyam kedileri için özel olarak hazırlanan ürünlerden yalnızca bir tanesidir.

 

Siyam kedileri isimlerini bugün Tayland olarak adlandırılan ülkeden almışlardır. Soyluların kedisi olarak tarihte yerini alan bu tür, fazla bakım gerektirmeyen, sadık ve oldukça hareketli bir kedidir. Türleri krem rengidir ve yaşları ilerledikçe kafa ve kuyruk bölümlerinde koyulaşmalar görülür. Bu kedilerde görülen hastalıklara bakıldığında ağırlıklı olarak karaciğer, diş eti hastalığı denilen gingivit, tümör oluşumları ve göz hastalıkları görülür. Bu hastalıklar, evcil hayvanınız için göz ardı edilebilecek hastalıklar değildir ve beslenmesi buna göre yapılmalıdır. Royal Canine Siamese 38 yetişkin Kuru Kedi Maması, yetişkin yani 1-6 yaş aralığındaki kedinizin bu özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış bir mamadır.

 

Ürün içeriği incelendiğinde ürünle ilgili detaylı bilgi edinilemeyebilir. Bunun nedeni, ürün bileşiminin tamamının değil, etiketlemede yalnızca zorunlu kılınan faktörlerin yazılmasıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi; zorunlu bildirimlerinde dahi eksiklikler bulunmaktadır. Ancak paket üzerinde yazan bileşimler genel hatlarıyla şu şekilde açıklanabilir;

 

 

 

 

* Kurutulmuş kümes hayvanları eti: Bakanlıkça talep edilen bilgilerin arasında kümes hayvanlarının türünün belirtilmiş olması gereklidir. Ancak konu ile ilgili yeterli açıklama Royal Canine’nin hiçbir etiketinde bulunmamaktadır.

 

* Hayvansal yağlar: Bu içeriğin tıpkı yukarıda bahsi geçen içerik gibi açıklanması gerekmektedir. Firma tarafından açıklanmayan her detay ürünü alırken tüketicide soru işareti uyandırmaktadır.

 

* Mısır, bitkisel protein izolatı, buğday, soya yağı, pirinç, mısır gluteni, arpa, pancar küspesi, mineraller, balık yağı, frukto-oligo-sakkaritler, hidrolize maya, kadife çiçeği özütü (lutein) gibi içerikte bulunan bu bileşimlerin oranı ve türleri evcil hayvanınız için uygundur.

 

* Hodan yağı: İnsanların da kullanımında faydalı olan bileşim, evcil hayvanınız için de bir çok konuda faydalıdır.

 

* Beslenmeye dayalı ek bileşimler ve katkı maddeleri yine miktar olarak doğru değerlerde olmakla birlikte, siyam kedisinin genetik özelliklerini karşılamakta yeterlidir. Royal Canine Siamese 38 yetişkin Kuru Kedi Maması siyam kedilerinin kas yapılarını, deri ve tüy sağlığını destekler şekilde dizayn edilmiştir.

Royal Canıne Sıamese 38 Yetişkin Kuru Kedi Maması

Kedinizin bakımında kesinlikle ırk özellikleri, karşılaşabileceği hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu detaylar dikkate alındıktan sonra mama seçimi, “fiyatı pahalı olan kalitelidir” mantığı ile değil, gerek yönetmelikler okunarak gerekse de ilgili bakanlığı arayarak ya da veteriner ile görüşerek yapılmalıdır. Seçim yapıldıktan sonra kedinizin dışkısını ve davranışlarını kontrol ederek sonuçlar incelenmelidir. Sonuçların değerlendirilmesi, kedinizin normal şartlardaki davranışlarına, yeme alışkanlığına ve dışkı özelliklerine bağlıdır. Özellikle dışkının kıvam değiştirmesi durumunda mamanın değiştirilmesi ya da bir ay kadar ara verilerek durumun nitelendirilmesi gereklidir.