arama

Sapphere Kalamar ve Ton Balıklı Kedi Konservesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Sapphere Kalamar ve Ton Balıklı Kedi Konservesi

Evcil hayvan olarak en sık tercih edilen kedilerdir. Cana yakın ve sevimli olan kediler, evlerimizin neşe kaynağı, çocukların oyun arkadaşları ya da yalnız yaşayanlar için bir ev arkadaşı olmaktadırlar. Sahiplenmek için hevesli olduğumuz kedilerin bakımında bazen zorluklar yaşayabilmekteyiz. Bu zorluklar onların günlük ihtiyaçları ile ve genel sağlık durumlarıyla ilgili olmaktadır.

 

Kedilerin Günlük İhtiyaçları Nelerdir?

 

Öncelikli olarak kedinin yaşayacağı yerde ona ait sıcak ve yumuşak bir uyuma alanı olması gerekmektedir. Doğaları gereği anne ve kardeşleriyle birlikte uyuyan yavru kediler, büyüdüklerinde de onlarla uyuduğu zaman aldığı sıcaklık ve güven hissini aramaktadırlar.

 

Kedinin tuvaletini yapabileceği bir kum alan olması gerekir ve bu kumun her gün dışkılardan arındırılması ve düzenli olarak kumun yenilenmesi gerekmektedir.

 

Mama ve su kabı belli bir yerde olmalı ve sık sık yeri değiştirilmemelidir. Kedinin alıştığı yerin dışında olması, mamanın kokusunu alsa bile bazen yemeği reddetme davranışı gösterebilirler. Ayrıca mamalar eğer kuru mama ise kedinin her öğünü için yiyeceği kadar verilmelidir. Sahiplerinin iş hayatı nedeniyle bu mümkün olmuyorsa sabahtan kabı dolu bırakılabilir. Aynı şekilde kedinin su kabının da temiz ve suyun taze olması gerekmektedir. Kuru mamaya göre su kabı daha sık temizlenmeli ve su değiştirilmelidir.

 

Mama Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Öncelikle kedinin yaşı ve cinsiyeti mama tercihini etkileyen en önemli faktördür. Yavru kedilerin, yetişkin kedilere göre ihtiyaç duyduğu besin maddeleri farklıdır. Örneğin gelişmekte olan bir kedi, yetişkin bir kediye göre 2 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla mama alırken içeriğindeki maddelerin bu gereksimi giderebilecek düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Yavru kedilerin gelişimi için yağ oranı yüksek olan mamalar tercih edilmelidir.

 

Yavru kedilerin ilk 3 haftasında süt dışında sadece yaş konserve mamalar verilebilir. Henüz gelişmemiş diş ve çene yapıları nedeniyle, sert olan kuru mamaları yiyemeyeceklerdir.

 

Kedilerin ırklarına göre mama ayrımı yapılabilmektedir. Örneğin çok tüylü bir cins kedinin bu tüyleri sindirim sistemi yoluyla atması için destekleyici mamalar gerekmektedir.

 

Hangi Mamalar Tercih Edilmelidir?

 

Kedinin yaşına, cinsine ve kısırlaştırılmış olup olmamasına göre seçim yapılmalıdır. Mamanın içeriğinde, kedinin ihtiyacı olan protein ve vitaminlerin olup olmadığına dikkat edilmeli ve satın almadan önce son kullanım tarihlerine bakılmalıdır.

 

Kuru mamalar uzun süre kuru ortamlarda muhafaza edilebilir olmasına rağmen hava alan poşetler nedeniyle bozulabiliyorlar. Saklama koşullarına dikkat edildiğinde toptan alımlar yani fazla kilolarda mama alımları yapılabilir. Ancak yaş mamalar saklama koşulları ne olursa olsun 24 saati geçirmemelidir. Bu nedenle yaş mamalar küçük paketler halinde satılmaktadır. Genellikle 100gr’lık poşetler ya da 250-450gr’lık konserveler şeklinde üretilmektedir. Konservenin açılmasını takiben 12 saatte tüketilmesi önerilmektedir. Bu süre içerisinde tüketilmeyi bekleyen kalan kısım buzdolabında muhafaza edilmelidir.

 

Yetişkin kedilerde önerilen öğün sayısı 6-7 saatte bir olacak şekildedir. Ayrıca bu öğünlerde kedinin ağırlığına oransal olarak her 1kg için 30gr şeklinde önerilmektedir.

 

Sapphere marka kedi maması veterinerler tarafından önerilen kaliteli bir mama markasıdır. Piyasada çok yaygın olmasa da, tahılsız mama üreten nadir mama markalarından biridir. Üretimi İspanya’da gerçekleşen konserve mamalar, şeker, tuz, tahıl, renklendirici madde içermemekte ve %100 sürdürülebilir doğal ürünlerle ile üretilmektedir.

Sapphere Kalamar ve Ton Balıklı Kedi Konservesi

Sapphere Kalamar ve Ton Balıklı Kedi Konservesi, 80gr’lık Sapphere markalı 4 çeşit konserve mamalardan biridir. İçeriğinde parça ton balığı ve karides olan, e vitamini katkılı, %100 tahılsız, bitkisel protein içermeyen mamadır. Hiçbir katkı maddesi içermeyen bu mamalar, kedilerin hem ağız tatlarına olup hem de sağlığına uygundur.