arama

Shiny Cat Ton Balıklı ve Karidesli Konserve Mama

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • 1 Yıldız
  Loading...

Shiny Cat Ton Balıklı ve Karidesli Konserve Mama

Sahiplenilen evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen kediler olmaktadır. Evde çoğu zaman bir kenarda uyuyan, çocukların oyun arkadaşı ve zararsız bir ev arkadaşıdır. Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Günde ortalama 16 saat uyurlar. Tüm ömürlerinin %30’u ise kendilerini tımarlamakla geçer.

 

Kedilerin ilk 3 ayı anneleriyle geçmesi önemlidir. Bu süre içerisinde erişkin yaşa ulaştığında sergileyeceği davranışlar ve nasıl yaşaması gerektiği gibi konularda anne eğitimi alması gerekmektedir. Yetişkinlik yaşları cinsiyetlerine göre farklıdır. Dişiler için bu yaş 6-8. aylarda, erkeklerde ise 7-12. aylardır.

 

Beslenmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Her şeyden önce mama ve su kaplarının bulunduğu yer önemlidir. Önerilen yerler, evde ayakaltı olmayan, uyku sepetinden uzak ve sessiz bölgelerdir. Yemeğini yerken rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.

 

Yemek kaplarının metal olması, su kaplarının ise cam olması önerilmektedir. Ancak yemek mamasının metal olması nedeniyle, her gün uygun temizleyicilerle dezenfekte edilip iyice kurulanarak tekrar mama konmalıdır.

 

Kedilerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, kedinin yaşıdır. Yavru, yetişkin ve yaşlı kedilerin ihtiyaç duydukları protein ve vitaminler farklılık göstermektedir. Ayrıca kilolarına oranla öğünlerde verilecek mama miktarları da farklı olmalıdır. Örneğin henüz 1 yaşına gelmiş bir kediye, 6 yaşındaki daha büyük kedinin öğün miktarı kadar mama verilmesi kedinin sağlığını olumsuz etkileyecektir.

 

Yavru kedilerin mamalardan alacağı enerji ihtiyacı, yetişkin ya da yaşlı bir kedinin ihtiyacı olandan çok daha fazladır. Daha hareketli olan yavru kedilere yağ oranı yüksek enerji verecek mamalar verilmelidir. Yetişkin kedilere ve hatta kısırlaştırılmış kedilere ağırlıklı olarak yağ bakımından zengin olan gıdaların verilmesi, bu kedilerde obeziteye neden olabilir. Kilosu fazla olan kedilerin hareketleri kısıtlıdır. Bu kedilere verilecek öğün sayısı ve miktarı da az tutulmalıdır. Yetişkin ve sağlıklı bir kedinin öğün sayısı 6-7 saatte bir olmalıdır.

 

Mama Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 • Kedinin yaşı kuru ya da yaş konserve mama arasındaki tercihi yakından ilgilendirmektedir. Sütten yeni kesilmiş yavru kediler kuru mamaları yemekte ilk başta zorlanabilirler. Bunun için yaş mama verilmesi önerilmelidir. Yaş mama bulunmuyorsa kuru mama ıslatılarak verilmelidir.

 

 • Alınacak mamaların kedinin ırkına ve yaşına uygun içeriklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Her yaşın ve her ırkın farklı gereksinimleri olmaktadır. Veterinerlerden bu konuda destek alınması önerilmektedir.

 

 • Sindirim sisteminin sağlığı açısından evde pişmiş tavuk, tavşan gibi küçük kemikler içeren yemekler verilmesi oldukça tehlikelidir. Evde pişen yemeklerin yedirilmesi, kedinin ihtiyacı olan vitaminlerin düzgün alımını engellemektedir. Hazır mamalara alıştırılarak bu besin maddelerini dengeli bir şekilde alınması gerekmektedir.

 

 • Mamaların içeriğinde Taurin bulunmasına dikkat edilmelidir. Taurin genellikle et ürünlerinde düşük değerde doğal olarak bulunan bir amino asittir. Kedilerin besinsel olarak tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu maddenin mamalarda bulunması gerekmektedir. Kedilerin kalp, göz, bağışıklık sistemi, nörolojik gelişim gibi birçok olumlu etkisi vardır.

 

            Shiny Cat Ton Balıklı ve Karidesli Konserve Mama, içeriğinde taurin bulunan besleyici bir mamadır. Tuna balığı ve karidesten oluşan temel gıdaların yanında, protein, yağ, lif, vitamin ve taurin bulunmaktadır. Kaliteli, doğal, hormonsuz hammaddeler içerir, yapay koruyucu, aroma artırıcı ve katkı maddeleri içermez. Dilimlenmiş ve Jöleli kıvamı ile kedinin kolay tüketmesine yardımcı ve ağız tadına uygun kaliteli bir yaş mamadır. Mama 70gr’lık konservelerde satılmaktadır.

Shiny Cat Ton Balıklı ve Karidesli Konserve Mama

Günlük beslenme önerileri kedinin kilosuna göre değişmektedir. 0,5 ile 1,5 kg aralığındaki kedilere günlük 1 kutu konserve verilmelidir. 1,5kg ile 3kg arasındaki kedilere 2 konserve, 3 ile 5kg arasındaki kedilere günde 3 kutu verilmesi gerekmektedir. 6-7 saatte bir olan öğünlere bölündüğünde, açılmış olan mamanın kalanı buzdolabında saklanmalı ve 24 saat içinde de tüketilmesi gerekmektedir.