arama

Tomi Biftekli Tavuklu Pate Kedi Yaş Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tomi Biftekli Tavuklu Pate Kedi Yaş Maması

Evinizde baktığınız kedinizin, bir kedi sahibi olarak beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu mutlaka biliyorsunuz. Ancak bunu bilmek, kedinizi doğru beslediğiniz, ona iyi baktığınız anlamına gelmiyor. Birçok kedi sahibi, kedilerini doğru beslediklerini düşünürken, aslında bu konuda farkında olmadan, birçok hata yapabiliyor. Bilinçsizce yapılan bu hatalar, kedinizin sağlığıyla ve gelişimiyle ciddi anlamda oynuyor.

 

Kedi sahiplerinin, kedilerini beslerken yaptıkları beslenme hatalarından biri, kediye sevdiği düşünülerek verilen kemik parçaları ve balık kılçıkları oluyor. İyi niyetle ancak bilgisizce yapılan bu beslenme hatası, kedilerin diş etlerine batan kılçık ya da kemik parçaları nedeniyle, diş eti iltihaplarına neden olabiliyor. Kedilerin ağız, mide ya da bağırsaklarına batan sivri uçlu kemikler, bu organlarda yırtılmaya bile neden olarak, çok ciddi sonuçlara sebep verebiliyor. Yine iyi niyetle yapılan en büyük beslenme hatalarından biri, kedilere ev yemeklerinin artıklarını vermek. Ev yemeklerinde bulunan besin değerleri, bir kedinin ihtiyacını karşılayacak özellikte değildir. Ayrıca ev yemeklerinde kullanılan bazı besin maddelerinin, kedilere zarar verebileceği de unutulmamalıdır. Kedilere verilen çiğ et ve sakatatlar, kedilere zarar verebilme ihtimali olan gıdalardır. Kedilerin çiğ eti sindirmek için uygun olmayan sindirim sistemleri, çiğ et nedeniyle bazı sorunlara neden olabilir. Ayrıca çiğ et ve sakatat yedirilen kedilerde, parazit olma ihtimali, tahmin ettiğinizden fazladır. Hepimiz sokakta gördüğümüz aç bir kediye, mutlaka süt vermiş ve kedilerin sütü çok sevdiğine ve sütle beslenmeleri gerektiğine inanmışızdır. Kediler, sütü sindiremezler, sütü sindirmek için gerekli enzim, kedilerin sindirim sistemlerinde salgılanmaz ve süt içen kediler, sindirim sistemi sorunlarıyla yaşarlar.

 

Kedilerin beslenmesi konusunda bilgi sahibi olmak, onlara zarar vermeden, sağlıklı bir şeklide beslenmelerine yardımcı olacaktır. Kedilerin beslenmesi kesinlikle, onların fiziksel ve biyolojik ihtiyaçlarına uygun, profesyonel ellerce hazırlanmış, hazır kedi mamalarıyla yapılmalıdır. Ancak her hazır kedi maması ile beslenen kedinin, sağlıklı ve yeterli beslendiğini düşünmekte büyük yanlıştır. Çünkü, piyasada bulunan yüzlerce mama çeşidi arasında, kaliteli kedi mamasını bulmak, o kadarda kolay değildir. Birçok kedi mamasının içeriği, kedilerin beslenmesine uygun olarak hazırlanmamış olup, kediler için zararlı birçok madde kullanılmıştır. Bu nedenle, kedi maması seçimi yaparken, önceden kaliteli bir kedi mamasının özelliklerini bilerek, bilinçli bir alışveriş yapmak yerinde olacaktır.

 

 

 

Kaliteli bir kedi maması, tahılsız ya da tahıl oranı çok düşük olarak hazırlanan mamadır. Tahıllar kediler için zararlı besin grubudur ve kediler tahılları sindiremezler. Kediler için, obezite, diyabet ve alerji riski taşıyan tahılların, kedi beslenmesinde olmaması doğru olacaktır. Kaliteli bir kedi mamasında, olması gereken et oranı, %20 oranında olmalıdır. Kedinin protein ihtiyacını karşılamak için bu oran önemlidir. Bazı kedi maması markalarında, et, tavuk, balık yerine, mama maliyetlerinin düşük olmasının sağlanması amacıyla et türevleri, balık unu gibi hayvansal yan ürünlere yer verilir. Bu ürünlerden sağlanan protein, kalitesiz bir proteindir ve bu ürünler kediniz için çok sakıncalıdır. Kedi maması seçerken, protein oranının iyi olduğu bir mamada, içeriğine de bakıp proteinin kalitesini de değerlendirmelisiniz. Kedi mamasının içeriğinde asla, soya, soya unu, soya yağı, katkı maddesi, kimyasal madde gibi zararlı ürünlere yer verilmemelidir.

Tomi Biftekli Tavuklu Pate Kedi Yaş Maması

Tomi biftekli tavuklu pate kedi yaş maması alarak kedinizi beslemek istiyorsanız, mamanın içeriği hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Her şeyden önce, kedi beslenmesi için kuru mamaların daha sağlıklı ve içeriği daha zengin olduğundan, yaş mamalara tercih edilmesi önerilir. İçeriğinde kimyasal ürünlerin, katkı maddelerinin, soya ve ürünlerinin bulunmadığı Tomi biftekli tavuklu pate kedi yaş maması, bu anlamda, kedilerin sağlığını tehdit edici nitelikte değildir. Ancak, içeriğinde bulunan et oranının çok düşük olması ve yüksek oranda et türevlerinin kullanılması, mamanın kalitesizleşmesi için yeterli olmuştur. Et türevleri kullanılarak, mamanın içeriğine zararlı maddeler katılmış ve kedilerin ihtiyaç duyduğu proteinin kalitesiz bir protein olması sağlanmıştır. Mamanın içeriğinde bulunan yüksek oranda ki tahılda, kedi sağlığı için tehlike yaratan bir besin grubudur. Tomi biftekli tavuklu pate kedi yaş maması, kedilerin ihtiyacını karşılayacak bir içeriğe sahip olmadığından, kedi beslenmesinde çok önerilen bir mama değildir.