arama

Uygun Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Uygun Kedi Maması

Uygun Kedi Maması

Kedilerimiz bazen can yoldaşımızdır. Bazen de yalnızlığı paylaştığımız sadık, sevimli dostlarımızdır ve bu değer verdiğimiz sevimli dostlarımız için Bakımı ve Doğru mama seçimleri çok önemlidir. Kedileri beslerken hiçbir zaman abur cubur alışkanlığı kazandırmamalıyız. Çünkü abur cubur alışkanlığı kazanmış kedimizi sağlıklı bir mama yemeye alıştırmakta zorluk çekeriz. Tabı doğru bilinen yanlışlar da vardır. Kuru mamanın zararlı olduğu konusunu savunanlar, Sevimli kedisine çiğ et veren bile bulunmamaktadır. Kendi elimizle yanlış bildiklerimiz ile Sevimli dostumuzun yanlış beslenmesine sebep oluruz. Bu seçimleri değerlendirirken dikkat edilmesi gereken ana hususlar; Kedinin yaşı, Kilosu, Cinsiyeti, Cinsi ve Kısırlık durumu olarak ele almak gerekir.

 

Kedinin yaşına uygun kedi maması seçiminde en temel husustur. Yetişkin kedilere ‘adult’, yavru kedilere de ’junior’ ismi ile adlandırılmaktadır ve Kedimize uygun mama seçimini bu isimleri dikkate alarak yapmamız gerekmektedir. Protein ve yağ oranları bu isimlendirmede baş aktörlerdir.

 

Kedinin kilosu da en temel hususlardan bir diğeridir. Yağ ve Lif oranları özel düzenlenen mamalar hareket kabiliyeti azalmış, Kilolu kediler için idealdir. Mutlaka bu tarz ürünler tercih edilmelidir.

 

Kısırlaştırılmış kedimize uygun mama seçimi çok önemlidir. Kısırlaştırılan kediler kilo almaya meyillidirler. Bu sebeple özel düzenlenen kısırlaştırılmış kedilere uygun kedi mamaları seçmeliyiz. Aksi taktir de olumsuz sonuçlar karşımıza çıkabilir.

 

Sevimli kedilerimizin tüylerinin uzunluğu ise diğer önemli konudur. Farkında olmadan kedilerimizin temizlenmesi esnasında tüylerini yutabilirler bu durumda sindirim sistemimizi olumsuz etkilemektedir. Böyle bir durumdan etkilenmemek için Kedi maması içeriğinde malt olmasına dikkate etmemiz gerekmektedir.

 

Kedimizin sağlıklı beslenmesi için kedi maması içeriğinde öncelikle taurin, vitamin çeşitli bağırsak canlandırıcı mineraller ve kabızlık önleyici katkılar olmalıdır. Taurin kedilerin kendi vücutlarında üretemeyeceği bir madde olması sebebiyle ve özellikle kalp ve görme işlevleri açısından önemlidir. Bu sebeple bir kedi maması içeriğinde aramanız gereken ilk madde taurindir. Hayati bir madde olması sebebiyle içeriğinde taurin bulunmayan bir kedi maması kedi ölümlerine bile sebebiyet verebilir.

 

Kedilere alerji yapan maddeler arasında buğday, soya, mısır, vb maddeler kesinlikle bir kedi maması içeriğinde yer almamalıdır. Bu tarz maddeler kedi maması firmaları maliyetlerini minimize etmek için pekte hoş olmayan davranışı sergiliyorlar. Her mama her kedide farklı bir etki yaratabilir. Mesela bir mama alerji yaparken, aynı mama bir diğer kediye alerji yapmayabilir.

 

Bu bir aldatmacadır. Et olmalı! Sadece et ve de türevleri demek kalitesiz ölü hayvanları etler, tavukların gaga, ibik vb. parçaları mamaya katarak et ve et türevleri diye isimlendirmeler yaparlar. Hâlbuki yapması gerek şey hormonlu olmayan kaliteli et veya tavuk ürünleri koymaktır. Kaliteli uygun bir kedi mama içeriğinde ne eti yer alıyorsa o yazıyor olmalı, türev ifadeleri pek güven veren bir ifade değildir.

Uygun Kedi Maması

Yazımın basında da belirttiği gibi alacağınız ürün sadece bir kedi maması değildir. Can yoldaşınıza yalnızlığınızı paylaştığınız sevimli dostunuza alacağınız bir gıda diye düşünmeli ona göre hassas davranmalısınız. Uygun kedi mamaları konusunda araştırma yapmalı, bir kedi beslenmesi konusunda yeterli bir bilgiye sahip olmalısınız. Veterinerler ile görüşmeli periyodik bakımlarını veteriner gözetiminde yapmalısınız. Can yoldaşınız sevim dostunuz tamamen size muhtaç ve siz ne verirseniz onu yer! Siz ne içirirseniz onu içer. Sebeple bu sorumluluk bilinci ile bakımlarını yaptırmalı, gerekli özeni, dikkati göstermelisiniz.