arama

Kedi Maması Gaziantep

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Gaziantep

Eski adıyla Antep olarak bilinir ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. En fazla nüfusu bulunan şehir olarak bilinir. Sanayi yönünde ilk sırayı almaktadır. İki metropol ilçe olan Şahit Kamil ve Şahin Bey ilçeleridir. Gaziantep denilince akıllara gelen ilk özelliği ise Gaziantep kalesi, baklava ve Antep fıstığıdır. 1921 yılında Gazi unvanına sahip olmuştur. Tarımda önemli bir özelliğe sahiptir. GAP projesi ile tarımın daha da gelişmesi planlanmaktadır. Kültür olarak el sanatları içerisinde dericilik, bakırcılık, kilimcilik ve kuyumculuktur. Çok zengin bir mutfağa sahiptir. 300 çeşit yemeği bulunmaktadır. Mutfakta da birinciliğini sürdürmektedir. Halk oyunları, tarihi yerler ve müzeler yönünden çok eskiye dayanmaktadır. Bütün aktiviteler yönünden zengin bir şehir olmasının yanı sıra tarihi ile, kenti ile güzellikler bulundurmaktadır. İklimi Akdeniz ve Karasal olarak görülür. Eski kentlik özelliğini hala korumaktadır. Dünyanın en büyük 6. Hayvanat bahçesi Gaziantep ilimizde bulunur. Müze sayısı çok fazladır. Eğitim yönünden geri kalmamaktadır.

 

Kedilerin çeşitli mamalar tüketmeleri onların hangi mamaya daha duyarlı olduğu çok daha çabuk fark edilir. Her besin kaynağındaki protein, yağ ve vitamin oranları kedilerin vücudundaki fonksiyonların nasıl çalışabileceği bu miktara bağlıdır. Etin her etobur hayvanlar için önemli ve öncelik taşıması kediler içinde önemli değildir. Mamalarda kullanılması ve yardımcı ürünler olarak tahıllarında bulunması sağlıklı olabilmeleri için tercih edilir.

 

            Kedi maması Gaziantep kediler için özel üretilen mamaların doğal ortamda barınan kedilere göre daha sağlıklı olması daha çok evcil kediler düşünülerek üretilmiştir. Yani protein ve yağ oranı dengelenmesi sonucu üretilmiştir. Çünkü doğal ortamda yaşayan kediler buldukları eti tüketmeleri sonucu çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir. Protein ve yağ oranlarının dengelenmesine dikkat edilmemesi ve önem verilmemesi onlarda evcil kedilere göre daha çok hastalıklara rastlamak mümkündür. Enerji kaynakları her zaman et olmaktadır. Tahıl ürünleri fazla olursa karbonhidrat değeri de yüksek olur ve bu yüzden kedilerde böbrek rahatsızlıklarına ve bağırsak yırtılmalarına neden olmaktadır. Her mamanın kalitesi içerisinde bulundurduğu besin kaynaklarının miktarı ve kedilere uygun olup olmadığına, kedilerin sağlığı için gerçekten uygun mu bunlar belirler. Ve etlerin çeşitli olmaları bir yana birbirinden farklı oldukları ve yararları veya zararları da değişebilmektedir. Bu yüzden kediler için et ürünleri tüketilirken dikkat edilmelidir. Çünkü her ette bulunan yağ oranı değişmektedir.

 

Örneğin balık eti bulunan mamalar kedilerin beyin fonksiyonlarına olumlu etki yaptığı gibi alın bölgesinin açık olmasını sağlamasının yanında gözlerin iyi görmesini ve duyularını daha iyi kullanabilme alternatifini sağlar.

Balık eti ne kadar önemli ise balık yağıda onun kadar faydalı ve etkisini gösterebilme özelliğine sahiptir. Kedilerde tüy dökümünü engellemesinin yanı sıra parlaklaşmasını da sağlamaktadır. Tavuk eti ise fazla tüketiminde alerjilere neden olmaktadır. Kediler için hangi mamanın ve özellikle et konusunda hangisinin iyi olduğu ve yağ oranının nasıl değiştirilmesi gerektiğini veterinerlere danışılarak yapılması daha sağlıklı ve güvenli olması yönünden daha uygun olabilir. Mamalardan seçilmesi gerekenler kuru mamalar değil de yaş mamaların olması daha iyidir. Çünkü kuru mamaları kediler tükettikleri zaman daha fazla suya ihtiyaç duyarlar ve kedilerin bağırsaklarında yırtılmalara, bağırsak parazitlerine neden olmaktadır.

Kedi Maması Gaziantep

Ayrıca kedilerin etten sonra en çok hoşlandıkları gıda ise karaciğerdir. Kediler ciğeri sadece bir gün dahilinde tüketmeleri gerekir. Yoksa her gün tüketilmesi kedilerde her çeşitli rahatsızlıklara neden olmakla birlikte D vitaminin fazlalığı kedilerde ölüme bile neden olabilir. Fazlalığı kedilerde cildin soluklaşmasına, körlüğe ve hazımsızlığa neden olur. Özellikle erkek kediler daha çabuk körlük, cilt rahatsızlıkları hızlı olabilmektedir. Kedilerin sadece gıdayla veya yararlı, temiz beslenmeyle sağlıklı olabilmesiyle birlikte sevgi ve ilgiye ihtiyaçları da onların sağlıklı olmalarını sağlar.