arama

Kedi Maması Yozgat

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Kedi Maması Yozgat

Yozgat ili Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın yaklaşık olarak 217 kilometre kadar doğusunda bulunan ve Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan güzide bir şehirdir. Yozgat’a bağlı olan Alişar Höyüğü civarlarında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ise Hititlerin yerleşim noktalarından biri olduğu görülmüştür. Hititlerin dışında da daha birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış onların egemenlikleri altında bulunmuştur. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse Frigler, Kimmerler, Lidya Krallığı ve Persler, Makedonyalılar gibi medeniyetlerin sınırları içeresin de milattan önce yer almıştır. Bu kadar farklı kültürlere ait uygarlıkların altında hüküm sürmek Yozgat’a tarihi çeşitlilik ve güzellikler açısından getirileri oldukça fazladır. Yozgat sokaklarında, caddelerinde atılan her bir adımın, alınan her bir havanın aslında tarih koktuğunu bilmek gerekir.

 

Milattan sonraki döneme geçildiğinde de Yozgat birçok farklı kültüründe altında kendi yapısına ait olan tarihi, dini ve kültürel zemini daha da çeşitlendirip güçlendirmiştir. Şehrin içerisinde yer alan eski uygarlıklardan kalan eserlere baktığımızda Şeyhzade Ahmet Efendi Türbesi, Hayri İnal Konağı, Saat Kulesi, Hamidiye Saatli Çeşmesi, Sarıkaya Roma Hamamı, Çapanoğlu Camii, Emirci Sultan, Çandır Kümbedi, Gedikhasanlı Şakir Efendi Türbesi, Muşali Kalesi ve Mahmut Çelebi Türbesi gibi birçok tarihi yapılar görülmektedir. Her bir yapının kendi içerisinde tarihinin izlerini taşıdığı unutulmamalı ve mutlaka görülmesi gereken yerler olduğu akıllardan çıkmamalıdır.

 

Yozgat tarihine ait kısa bir bakıştan sonra Kedi MamasıYozgat konusuna dönmek gerekirse ilk olarak kedi bakımı ve mamalar ve bu mamalara ait özellikler konusuna değinmemiz gerekmektedir.

 

İnsanların dahi günlük hayatlarında yiyip içtiği maddeler fizyolojilerini etkileyebiliyorsa bu durum diğer canlı grubuna dahil olan kediler içinde düşünülmelidir. Bunun için kedi maması seçerken belli başlı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlardan bir tanesi kedi mamalarının hangi maddeleri içerdiğidir. Çünkü bazı maddelerin azlığı veya fazlalığı kedilerin kırılgan bünyelerinde belli başlı rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Tüy dökümü, böbrek ve üre rahatsızlıkları, çeşitli alerjik reaksiyonlar gibi problemler baş gösterebilmektedir. Bu durumlardan kaçınabilmek için etraflıca bir araştırma yapmak hem kedi hem de kedi sahiplerinin yararına olacaktır. İnternet üzerinde çeşitli markalara ait yorumlar bulunup okunabilir diğer kedi sahipleri ile de fikir alışverişi yapılıp kendi kediniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

 

İnternet üzerinde kötü olarak etiketlenmiş bazı firmaların ( örneğin: Blue Buffalo, Taste of Wild, Orijen, Acana) imal ettiği ürünlerden uzak durmak çok yönlü fayda sağlayacaktır.

 

Tabi ki de sadece kötü ün yapmış firmalar değil aynı zamanda sıkça önerilen ve kullanılan ürünlerin memnuniyetinin üst noktada olduğu firmalarda mevcuttur. Bunlardan birkaçı Farmina Cimiao, Snappy Tom, Specific, Sanabella’ dır.

 

Bir Kedi Mamasının Kalitesi

 

Peki bir mamanın kalitesini içerisindeki maddelerden nasıl anlayabiliriz? Edinilen sonuçlara bakıldığı zaman kediler için bir numaralı alerji yapıcı maddeler şunlardır: mısır, mısır glüteni, buğday, soyandır. Kurutulmuş arpa küspesi, gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

Sağlıklı bir kedi maması için mama üzerinde hangi et veya et türünden üretilmişse onun açık ibaresi yer almalıdır. Yani etin kaynağı mutlaka belirtilmelidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gerekendir. Diğer bir nokta ise Türkçe etiketlerdeki bilgi yetersizliğidir. Mamalar üzerindeki İngilizce kelimeleri elimizden geldiğince anlamaya çalışmak, araştırmak mama konusunda daha doğru karar alınmasını etkilemektedir.

 

Söylediklerimizi toparlayacak olursak dikkat edilmesi gerekendir. Unsurlar: alerjik yapıcı madde veya besin içerip içermediği ve mama içerisinde bulunan et ve türevlerinin kaynağının aleni bir şekilde arz edilmesi sağlıklı seçimler konusunda faydalı olacaktır.

Kedi Maması Yozgat

            Kedi MamasıYozgat bu konuda gereken titizliği ve dikkati elden bırakmadan üretimini sürdürmekte ve hem kedi hem de kedi sahiplerini elinden geldiğince düşünmektedir.