arama

Royal Canin Sensible Kuru Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Royal Canin Sensible Kuru Kedi Maması

Birbirinden değişik cinsleri ile hayatımıza taht kuran cana yakın sessiz dostlarımız kedileri sahiplenmek sadece kendimize ya da ailemize değil, aynı zamanda onlara verilen en büyük hediyedir. Çünkü sokakta doğup büyüyen kedilerin hem barınma hem de doğal koşulların zorluğu nedeniyle ileri yaşları görmesi oldukça zor. Ancak yaşam koşulları iyileştirildiği zaman ömürlerini sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyorlar. Sokakta yaşayan kedilere nazaran ev yaşamında büyüyen kedilerin bünyeleri daha hassas oluyor ve tıpkı insanlar gibi ortamdaki sigara ya da deterjan ile ev kokusu onlara dokunabilir ve hatta alerjik reaksiyon göstermelerine sebep olabilir.

 

Sahiplenilen kediyi alıp evimize getirdiğimizde elbette ki, karşılıklı yabancılık nedeniyle ilk birkaç gün zor geçebilir. Küçük ya da korkmuş olması nedeniyle isteksiz veya ürkek davranabilir. Yaşının durumuna göre bir mama seçimi yapmanız ve azar azar onu severek vermeniz onun size yaklaşmasını sağlayacaktır. Ancak mama seçimi bazen büyük sıkıntılardan biri olabilir. Kedimize mama seçimini neye göre yapmalıyız? Sorusu çoğu kişinin merak konusudur. Özellikle kediler hakkında hiçbir şey bilmiyorsak. Mama seçimi sırasında dikkat etmemiz gerekenlerden bir kaçı şunlardır.

 

Satın alacağınız mama kutusunun üzerinde özellikle mısır, mısır glüteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddelerde biri ya da bir kaçı varsa bu mamalardan uzak durmakta fayda var. Çünkü bu ürünler kedilerde alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca bu ürünler kedilerin yemesi gereken sağlıklı maddelerden değildir. Bu ürünlerin mama kutularında yer almasının en büyük sebeplerinden biri mamanın maliyetini düşürerek kazanç elde etmektir. Mama içeriğinde olması gerekenler ise, Ne olduğunu açıkça belirten et yer almalı, yani et ve yan ürünleri et ve türevleri diye bir yazı varsa bu yanlıştır.

 

Et derken etin kaynağı açıkça belirtilmeli. Etin ne eti olduğu ve oranı açıkça belirtilmeli. Ayrıca mamanın sağlıklı ve kaliteli olması için içeriğinde yer alan dengeli fosfor, kalsiyum, magnezyum oranı çok önemli. Oranının yüksek olması kedinizin böbrek taşı idrar yolu hastalığı gibi sağlık sorunları yaşamasına sebep olabilir. Dengeli oran nasıl olmalı derseniz, yapılan araştırmalara göre 1,1 ile 0,7 arasında olması uygundur. Ayrıca mama ve su kaplarının da temiz olmasına zen gösterin. Kedinize kuru mama veriyorsanız, dikkat etmelisiniz ki, aynı gün içinde en az bir fincan ölçüsünde suyu mutlaka içmeli. Mamanın yanında her zaman yeni ve taze su koymayı ihmal etmeyin.

 

Dengeli protein oranı ise aşağı yukarı, %30 ile 40 arasında değişmektedir. Hassas bünyeli kediler için yüksek oranlı proteinler olumsuz sonuç yaratabilir. Kuru mamanın yanında haftada iki defa yaş mama verebilirsiniz. Ayrıca çok önemli bir başka nokta ise, kedinize vermek istediğiniz sağlıklı ve kalite bir mamanın içinde mutlaka Taurin olması gerekir. Çünkü taurin kedilerin, görme ve kalp fonksiyonlarını için son derece önemlidir. Bu madde vücutta üretilemediği için mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Bu nedenle satın alacağınız mamanın içeriğinde taurin yer almıyorsa o zaman dikkat etmenizde fayda var. Son nokta ise, alacağınız ürünün son kullanma tarihine bakmayı lütfen ihmal etmeyin.

Royal Canin Sensible Kuru Kedi Maması

Bazı kedilerde dışkı, yumuşak ya da ishale sebep olan bir sindirim sistemi hassasiyeti görülebilir. Böyle kediler için sindirim sisteminin güvenliğini sağlayan mamalara ihtiyaç duyulur. Eğer kediniz bu tür sorun yaşıyorsa o zaman Royal Canin Sensible Kuru Kedi Maması kediniz tarafından rahatlıkla kullanabileceği bir mama türüdür. Çünkü Royal Canin Sensible Kuru Kedi Maması, bilimsel olarak araştırılıp kanıtlanmış olan ve sindirim üzerinde faydalı etkileri içerecek şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca içeriğinde bu ürün, bitkisel ve mineral kaynaklı hammaddelerin benzersiz karışımı ile hazırlanmış olup yüksel kalitede sindirim güvenliği sağlar. Omega 3 yağ asidinin bağırsaklar üzerindeki etkisi söz konusudur. %33 Protein, %22 kül, %1,7 Vitamin A, D3,E1,38 mg E2, 3mg E4, 7mg E5, 49mg E6 koruyucular yer almaktadır.