arama

Sağlıklı Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Sağlıklı Kedi Maması

Sağlıklı kedi maması dendiğinde anlamamız gereken ilk nokta, mamaların içerisinde tahıl ürünlerinin çok az bulunması ya da hiç bulunmaması gereğidir. Çünkü, kedileriniz bu tür tahıllar yüzünden alerjik bir hastalığa yakalanabilir. Bu yüzden mama seçimi yaparken tahıl ürünlerinin mamaların içersinde bulunmamasına özen gösterin. Bunun için mama paketinin üzerinde yer alan içindekiler bölümünü okuyabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise mamaların içerisinde et ve türevleri, et ve yan ürünleri gibi ibarelerin olmaması gerektiğidir. Bu tür ibarelerin açıklaması aslında mamanın içerisinde hiç et bulunmadığıdır. Bu ibareler açık açık bu mamanın içerisinde et yok diyor. Böyle ifadeler olan mamaları almamaya özen gösteriniz. Aksi takdirde kedileriniz alerjik ya da bulaşıcı hastalıklara yakalanabilirler. Buna bağlı olarak bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden sağlıklı kedi maması nasıl olmalıdır bunları anlatacağız.

 

Öncelikle mama türlerinden kuru mamayı anlatabiliriz. Hemen hemen bütün mamaların içeriğinde mısır, soya, buğday gibi tahıllar bulunur. Bu tahıllar yukarıda da dediğimiz gibi kedilere alerji yapabilir. Sağlıklı bir kedi mamasında bu tür tahılların bulunmaması gerek. Kediniz çok sağlıklı bir kedi olsa bile bu tür mamalar beslenmeye hiç bir katkı sağlamaz. Bir diğer maddemiz olan şeker düşük kaliteli mamaların içerisinde bolca bulunmaktadır. İçeriğinde hiç tahıl bulunmayan mamaları almaya gücünüz yetmiyor ise az miktarda bulunan mamaları da tercih edebilirsiniz.

 

Diğer önem arz eden noktamız ise mamanın dengeli bir protein oranına sahip olmasıdır. Yüksek protein oranına sahip olan mamalar kedileriniz için sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden bir mamanın içerisinde olması gereken protein oranı %30 – %40’dır. Proteinin kaynağı et olduğu için, etin kaynağının bilinmesi gerekiyor. Yukarıda girişini yaptığımız, et ve yan ürünleri, et ve türevleri gibi ibareler bulunan mamalar aslında et içermiyor. Sağlık açısından sorun oluşturan hayvansal bölgeleri barındıran bu mamaları almamaya dikkat ve özen gösterin. Aksi takdirde kedinizde çok ciddi sağlık sorunları olabilir. Kediniz bulaşıcı hastalıklara yakalanabilir. Bunu önlemek için lütfen etinin kaynağı belli olan mamaları tercih ediniz.

 

Sağlıklı bir kedi mamasının içerisinde mutlaka Taurin dediğimiz maddenin bolca bulunması gerekir. Taurin, kedilerin kendi vücutlarında üretemeyip takviye olarak besinlerden alması gereken hayvansal bir proteindir. Bunun yanında kedilerimize faydaları saymakla bitmeyen Omega 3 balık yağının bulunması gerekir. Omega 3 kediler için çok ama çok önemlidir. Düşük kaliteli mamalarda genellikle Omega 6 bulunur. Buna çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Son olarak mamanın geçerlilik süreci kapsamında doğal yollarla korunuyor olması gerekir. Kimyasal koruyucularla korunan mamalar kedilerimizin sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle kimyasal koruyucularla korunan mamaları tercih etmemenizde fayda var. Ayrıca balık kaynaklı mamalarda bulunan fosfor oranına dikkat etmek gerekiyor. Yüksek oranda fosfor, kalsiyum ve magnezyum özellikle erkek kedilerde böbrek taşlarına ve idrar yolu hastalıklarına yol açabiliyor. Bu oranı dengede tutmak çok önemlidir.

 

Yazımızı tavsiye edilen mama markaları ile sonlandırmak istiyorum.

 

– Snappy Tom : İçerisinde bolca Taurin ve gözlere iyi gelen çok faydalı vitaminler içeriyor. Ton balığı beyaz eti içeren mamasının içeriğinde ; %9 ham protein, %2 ham yağ, %1 ham lif, %1 tuz bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde renklendirici, şeker ve kimyasal koruyucu içermediği yazmaktadır.

Sağlıklı Kedi Maması

– Farmina Cimiao : İçerisinde hiç tahıl bulunmamaktadır. Bu yüzden önerdiğimiz tahıl özelliklerine sahip bir mamadır. Ayrıca %72 et oranına sahip bir mamadır. Protein oranı ise oldukça ideal olan bir mamadır. %32 protein oranına sahiptir. Aynı zamanda kedilere faydasıyla bilinen ve dışarıdan takviye edilmesi gereken Taurin miktarı 2200 – 2400’dür. %15 yağ oranına sahip bir mamadır.