arama

Sokak Kedileri İçin Mama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Sokak Kedileri İçin Mama

 

Sokaklarımızda yaşamlarını sürdüren birçok hayvandan biri olan sokak kedileri birçok zorlukla mücadele etmektedir, sokak şartlarının dışında sağlık problemleri yaşamalarının sebebi ise aşı olmamalarıdır, kedilere yapılan aşılar, kedileri birçok hastalıktan korumaktadır, örnek vermek gerekirse, “feline panleukopenia” bu hastalık kedi gençlik hastalığı olarak da bilinen son derece bulaşıcı bir rahatsızlıktır, her yaştandır.Kedi bu rahatsızlığı yaşayabilir ya da üst solunum yolu rahatsızlıkları (rhinotracheitis, calicivirus, pneumonitis) gibi bir çok rahatsızlık aşı yolu ile önlenebilir. Sokak kedileri birçok bölgede unutulmasına rağmen bilinçli insanlarımız ve sokak hayvanları için yapılan etkinliklerle hayata tutunmaktadırlar. Yapılan bu etkinliklerin sonucunda toplanan yardımlar ile sokak kedileri için mama alınmakta ya da onlara yaşamaları için daha güzel ortam sunulmaktadır, bireysel olarak yapılan çabalarda sokak kedileri için yaşamı daha da kolaylaştırmaktadır. Peki sokak kedileri için yapabileceğimiz en iyi şey onları beslemek ise onların beslenmelerini en verimli şekilde nasıl sağlamamız gerekir? Ya da şöyle diyebiliriz sokak kedileri için mama nasıl seçilmelidir?

 

Sokak kedileri beslenmelerini sokaklara atılmış çöplerden buldukları yemek artıkları ile sağlamaktadır, bu durum her sokak kedisi için geçerli olmasa da çok rahatsız edici bir durumdur. Bu olay aynı zamanda birçok problemide beraberinde getirir, sokak kedilerinin çöpleri karıştırırken yaptıkları çevre kirliliği ve bu çöplerde buldukları kavanoz ya da cam gibi kesici olan cisimlerin sokak kedilerine zarar vermesi, bu problemlerden sadece birkaçıdır. Bu problemlerin ortadan kalkması içindir. Halkımızın daha da bilinçlenip önlem almamız gerekmektedir, örnek vermek gerekirse kavanozların kesici yerlerini bükerek çöpe atmak gibi, sokak kedilerinin beslenmeleri için ise çözüm yolları geliştirmemiz gerekmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde olabilir. Öncelikle kedi mamaları için maddi bir yatırım yapmak istemeyen kişilerdir. Evde hazırlayacakları yiyecekler (Makarna ve et suyu – Ekmek ve sulu yemeklerin suyu – Ton balığı ve ekmek vb) ile sokak kedilerine beslenmeleri için yardımcı olabilir. Bunun dışında mama almak isteyen kişilerin ise dikkat etmesi bazı konular vardır.

 

            Sokak kedileri için mama seçilirken birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır, öncelikle sağlık problemi yaratmayacak güvenli markaların mamaları kullanılmalıdır, daha sonrasında kediler için mama yaşa bağlı olarak değiştiğinden bu konu üzerinde durulmalıdır. Örneğin genç kediler için protein ve yağ açısından zengin mamalar tercih konusu iken daha yaşlı kediler içindir. Protein yönünden zengin fakat yağ oranı düşük mamalar tercih edilmelidir, yaş konusunun dışındadır.Kedimizin kilosu, cinsi ve cinsiyeti dendir. Mama konusunda dikkat etmemiz gereken unsurlar iken tabidir. Bizler sokak kedilerinin yaşlarını ve diğer özelliklerini tespit edemeyeceğimiz için en uygun mamayı tercih etmemiz gerekmektedir.

Bu mamalar tercih edilirken kedilerde alerjik etkilere neden olan maddeleri içermemesine (mısır, mısır gluteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, digest gibi maddeler) dikkat göstermeliyiz. Bunun yanında et içeren mamalarda kaynağı belli et ürünleri tercih edilmelidir. Üçüncü olarak vitamin dengelerinin olması gerekmektedir. Son olarak mamaların bozulmasını engelleyendir. Kimyasal maddelerin (BHA- BHT- Equitoxin- prpyll galat) yoğun olarak kullanıldığı mamalardan uzak durmamız gerekmektedir.

Sokak Kedileri İçin Mama

Aynı zamanda kedilerin daha sağlıklı yaşam sürmeleri için “taurin” içeren kedi mamaları, sokak kedilerinin sağlık dengesini koruyacaktır. Çünkü “taurin” maddesi kedilerde görme ve kalp sağlığı açısından önem arz etmektedir. Ülkemizde zararlı olmasına rağmen satışı yapılandır. Kedi mamalarının olması, birçok kedi için sakıncalıdır. Mamalar üretilmesinin engellenememesinden dolayı biz kedi sahiplerinin ve sokak kedilerine sahip çıkan değerli insanların kedilerimiz için en doğru seçimi yapacağınıza eminim.

 

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER