arama

Super Premıum Kedi Maması

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Super Premıum Kedi Maması

 

Birçok insan kedilerini çeşitli marketlerden, petshoplardan aldıkları hazır mamalar ile beslemektedir. Birbiri ile marka yarışına giren bu mamalar, piyasadaki en kaliteli ve en uygun mama olduklarını iddia ediyorlar. Hatta bununla kalmıyorlar ve paketlerine “super premium kedi maması“, “ultra premium kedi maması” gibi ibareler ekliyorlar. Peki nedir bu super premium kedi maması? Ne anlama gelmektedir? Bu ibareyi taşıyan mama ile taşımayan mama arasında ne gibi farklar vardır ? Hangisi daha kalitelidir? Şimdi hep birlikte öğrenelim.

 

Hepimiz kedilerimi en iyi ve en kaliteli şekilde beslemek isteriz. Bunun için mama seçerken paketlerin üzerlerinde bulunan super premıum kedi maması gibi ibarelere bakmadan önce, içindekiler kısmını iyice anlamamız gerekmektedir. Tabii bunun yanında mamaların hangi kurallar çerçevesinde üretildiğini de bilmeliyiz. Pakette yer alan yabancı kelimelerin ne anlama geldiğini bilmeliyiz ki en uygun mamamızı seçebilelim.

 

Ülkemizde satın çoğu mama ABD çıkışlı olan mamalardır. ABD’de bu mamaların tüketiciye ulaşabilmesi açısında uyması gereken kurallar ve onları denetleyen kuruluşlar vardır. Bun standartlar ; FDA ve AAFCO tarafından belirlenir. Örneğin ; bir mamanın paketinde tam ve dengeli bir beslenme olduğu ifadesinin bulunması için bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Bunlar :

 

– AAFCO’nun belirlediği Food Nutritional Profiles yani besin değeri profiline uyması,

– AAFCO tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde uygulanan beslenme testlerini geçmiş olması gerekmektedir.

 

Bu standartların yanısıra mamaların hangi yaşam evresi, cinsiyet ve ırk için kullanılacağını belirten ibareler de paketin üzerinde yer almalıdır. Bu konuda AAFCO iki standart belirlemiştir : büyüme/süt verme ve yetişkinlik dönemi olmakla birlikte bu iki dönem dışında başka evreler için belli standartları yoktur. Yani paketlerinde büyüme/süt verme ve yetişkinlik dönemi gibi ibareler bulunmayan mamalar, bu ifadelere yer veren mamalardan kalitesizdir diyemeyiz. AAFCO’nun belilediği cinsiyet standartlarında süt veren dişi kediler hariç cinsiyet ayrımı da yoktur. Yani mama paketlerinin üzerlerinde bulunan cinsiyet ibareleri ; erkek kedi veya dişi kedi beslenmesine yöneliktir gibi ibarelerin düzenlenmesini gerektiren bir standartta yoktur.

 

Buna ek olarak AAFCO’nun belirlediği standartlarda ırk için ayrı mamalar üretilmeli gibi düzenlemeler de yoktur. Sözün özü, belli bir ırk için üretildiği ibaresi yer alan mamaların diğer mamalardan farklı olma garantisi yoktur. Anlayacağınız üzere büyüme/süt verme ve yetişkinlik evreleri hariç diğer ayrımların ne olduğu konusu tamamen üretici firmaya kalmıştır. Bu ibareleri taşıyan mamalar ile taşımayan mamalar arasında bir fark varsa bile, bu farkları bir kurala bağlayan düzenlemeler mevcut değildir.

 

Gelelim herhangi bir düzenleme olmadan mamaların üzerinde bulunan “premium”, “super premium kedi maması” gibi ibarelere. Bu ifadeler okuduğumuzda her ne kadar bize güven verse de, aslında bu ibareler herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan ifadelerdir. Üretici firma, insanların, ürettikleri mamayı satın almaları için paketin üzerine bu ifadeleri yazabilir. Yani bir nevi bu ifadeler ile mamanın reklamını yapmış olur. Yani, bu ifadeleri taşıyan herhangi bir firmanın mamasının, taşımayan herhangi bir firmanın mamasından daha kaliteli olduğunu denetleyen bir uygulama bulunmamaktadır. Kısacası “premium kedi maması”, “ultra premium kedi maması”, “super premium kedi maması” gibi ibarelerin neye dayanarak paketin üzerine konulacağı tamamen üretici firmaya bırakılmıştır.

 

Son olarak paketlerin üzerinde bulunan ve mamayı seçerken dikkat ettiğimiz diğer ibare “natural” ibaresidir. Natural doğal anlamına gelmektedir. Bir mama firması ürettiği mamayı “doğal” olarak lanse edebilir. Fakat bu ifadelerin denetlenmesi gerektiği konusunda AAFCO tarafından getirilmiş bir uygulama mevcut değildir. Son zamanlarda hazır mama paketlerinin üzerlerinde kullanılan BHT, BHA ve ethoxyquin gibi kimyasal koruyucu maddelere ilişkin endişelerin dile getirilmesinin ardından, bazı üretici firmalar bu maddeler yerine mamalarında E ve C vitaminleri gibi doğal koruyucu kullandıklarını belirtmeye başladılar. Ne var ki, bir mamanın içeriği E ve C vitaminleri gibi doğal koruyucularla korunmuş olsa bile o mamanın tamamıyla doğal olduğunu söyleyemeyiz. Mama firmaları kedilerimize mama yapmak için tavuk, balık gibi hayvanları yetiştirmezler.

Super Premıum Kedi Maması

Mamaların içerisinde kullandıkları et,tahıl gibi ürünleri, bunları işleyen fabrikalardan alırlar. Kendilerine ulaşmadan önce, bu etleri ve tahılları işleyen fabrikanın kullandığı koruyucuları paketlerinde bildirmek zorunda değildirler. Yani ; BHT ile korunmuş hayvansal yağı alan ve mamasında kullanan mama firması, paketinde yalnızca koruyucu olarak kullandığı E vitaminini yazması yeterlidir.