arama

Uygun Mama

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • 1 Yıldız
    Loading...

Uygun Mama

Kedilerin cinsleri ne kadar farklılık gösterirse beslenme ihtiyaçları da o kadar farklılık gösterir. Kedilerinize verebileceğiniz yaş ve kuru mama çeşitlerinin yanında konserve mamalar da mevcuttur. Bu tür mamaları seçerken dikkate almanız gereken noktalar, kediniz yavru mu, hamile mi, yetişkin mi, emziren bir kedi mi gibi etmenleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Yaş kedi maması ve kuru kedi maması arasında hala daha hangisi seçilmelidir tartışma konusudur. Bu nedenle kuru mama yaş mamadan daha iyidir gibi bir tabir doğru bir tabir değildir. Kedi mamalarını kedinizin durumuna göre ve mamanın besin miktarına göre seçmeniz sizi ilgilendiren en önemli noktalardan bir tanesidir. Peki uygun mama nasıl seçilir ?

 

Kediniz yavru kedi ise en az %20 – %30 protein oranına sahip mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Kedi maması seçerken yavru kediler için özel olarak hazırlanmış mamaları almak tek başına yeterli bir beslenme çözümü değildir. Yavru kedinizin büyüyüp gelişmesi için bolca aminoaside ve proteine ihtiyacı vardır. Bu yüzden protein oranı yüksek olan mamaları seçmenizde fayda vardır. Yetişkin kediler içinse protein oranı %10 – %20 arası olması gerekmektedir. Eğer kediniz hamile bir kedi ise onu yavru kediniz için seçtiğiniz mamalar ile beslemenizde fayda vardır. Bunun nedeni, hamile kediniz bir kedi doğuracağı için ve içerisinde büyümekte olan kedinin bolca proteine ihtiyacı olacağı içindir. Bu sebeple protein oranını %25’in altına düşürmemeniz gerekmektedir.

 

Satın aldığınız hazır kedi mamalarının içerisindekiler bölümünü dikkatlice ve özenle incelemeniz gerekmektedir. Genellikle markaların içerisindekiler bölümü İngilizce’dir. Siz yeteri seviyede İngilizce bilmiyorsanız incelemeyi lütfen atlamayınız. Bir bilene danışmanızda fayda vardır. Uzmanlara göre kedinizin neyi sindirip sindiremeyeceğini bilmeniz ve ona göre mama tercih etmeniz gerekmektedir. Yüksek kalitedeki kedi mamalarının sindirim kolaylığı %80 civarında seyretmektedir.

 

– İncelediğiniz kedi mamasının içerisindekiler bölümünde yumurta, kuzu ve tavuk ifadeleri görürseniz o mamanın kaliteli bir mama olduğunu bilmelisiniz.

– İncelediğiniz kedi mamasının içerisindekiler bölümünde tavuk ve yan ürünleri, et ve türevleri gibi ifadeler görürseniz o mamanın kalitesiz bir mama olduğunu ve hiç et barındırmadığını bilmelisiniz.

– Kedilerin sağlıklı beslenmesi açısından protein kaynağı olan yumurta, kuzu ya da tavuk eti tavsiye edilir. Kimi kedi mamalarının çok popüler olması onu iyi ve kaliteli bir mama yapmaz. Doğru bir şekilde araştırmadan bu popülerliğine aldanıp satın almayınız.

 

Kedinizin doğru ve sağlıklı beslenmesi için mamaların lifli ve kolay sindirilebilir olmasına özen gösteriniz. Yaş kedi mamaları, kuru kedi mamalarına göre daha fazla lif oranına sahiptir ancak aşırı şişman kediler için yaş kedi mamaları önerilmez. Şişman kedilerin kuru mama yemeleri tavsiye edilir. Kedinizi bolca lif ile beslemek için sürekli yaş mama yedirirseniz, kedinizin ishal olma ihtimalini göze almış olursunuz. Dolayısıyla yaş ve kuru mamaların içerdikleri lif oranlarını dengeleyip ishal durumunu önlemelisiniz.

 

Mama seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise mamaların %5’den fazla karbonhidrat oranına sahip olmaması gerektiğidir. Mamanın %5’den fazla karbonhidrat oranına sahip olması durumda kedileriniz yalnızca şişmanlar, doğru beslenmez.

 

Kedinizin ne yemek istediğini gözlemlemelisiniz. Bu sayede kedinize uygun mama seçebilirsiniz. Bu gözlemlemeyi yavru kediler üzerinde daha kolay yapabilirsiniz. Kimi kediler hiç bir şekilde tavuk yemezken, kimi kediler ise balık yemezler. Dolayısıyla kedinizin seçimlerini göz önünde bulundurarak kedinize en uygun mamayı seçebilirsiniz.

 

 Mama seçiminde dikkat etmeniz gereken ek noktalar :

Uygun Mama

– Satın alma kararı verdiğiniz kedi mamasının ilgili makamlarca onaylandığına ve test edildiğine emin olun.

– Eğer bütçeniz kedinize en iyi ve en uygun mamayı almaya yetmiyorsa, yukarıdaki önerilere uyarak daha uygun fiyatlı bir kuru mama alabilirsiniz. Bu aldığınız kuru mamayı marketlerden kolayca bulabileceğiniz ciğer ile karıştırıp kedinize uygun yaş mama yapabilirsiniz.

– Kedi mamaları hazırlanış olarak özel üretilirler. Örneğin ; şişman kediler için mama, yavru kediler için mama gibi. Kedi mamaları bir sorunu çözmek için formülasyona sokulur ve öyle satışa sunulur. Çoğu veterinerler kedi mamalarının içerisindeki su miktarlarının fazla olarak hazırlanması taraftarıdır. Yaş ve konserve kedi mamalarını bu yüzden veterinerler sıkça önerirler.